W Szwecji można wziąć urlop na założenie firmy
Wiele osób, które myślą o własnym biznesie obawia się porażki oraz utraty płynności finansowej. Jednak w Szwecji stworzyli system, który rozwiązuje ten problem. Wystarczy wziąć urlop na założenie firmy, który w razie porażki pozwala wrócić do dotychczasowej pracy.

Urlop na założenie firmy w Szwecji; Fot. YAY Foto
Szwecja zajęła 12. pozycję w ostatnim rankingu Doing Business. Dla przypomnienia Polska uplasowała się na znacznie niższej pozycji, a dokładnie na 33 miejscu. Tak wysoki wynik ten skandynawski kraj zawdzięcza m.in. dzięki urlopowi na założenie firmy. Taka możliwość funkcjonuje już od blisko 20 lat.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku rząd Szwecji przyjął sobie za cel rozpromowanie przedsiębiorczości wśród Szwedów. Dlatego też postanowił rozwiązać jedną z największych barier, która hamowała rozwój przedsiębiorczości. Była nią obawa przed utratą płynności finansowej w przypadku niepowodzenia własnego pomysłu na biznes. Dlatego też rząd do prawa pracy wprowadził urlop na założenie działalności gospodarczej. Nowy przywilej polega na możliwości wzięcia półrocznego bezpłatnego urlopu na założenie własnej firmy. Dzięki temu nie trzeba było rezygnować z dotychczasowej pracy, a w przypadku nie powodzenia biznesu można było powrócić na etat, otrzymując tym samym wynagrodzenie. Dzięki temu znikało ryzyko bankructwa, spowodowanej niepowodzeniem biznesu.
Z tej możliwości od tamtego czasu skorzystało wielu Szwedów. Ponadto przyczynił się do znacznego wzrostu innowacyjności całej gospodarki, bowiem to właśnie ze Szwecji pochodzi najwięcej jednorożców w Europie, czyli start-upów wycenianych na co najmniej miliard dolarów.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Polska branża medtech rośnie w siłę. Rodzime start-upy zaczynają z sukcesami podbijać zagraniczne rynki
-
Polacy odkrywają nowy wymiar holografii
-
Jak zaprojektować endorfiny? Ich designerskie projekty podbijają serca fanów nowoczesnych technologii
-
Własny prąd z wiatru? Naukowcy ze Śląska wymyślili małe przydomowe turbiny wiatrowe