Ranking kont firmowych

Tarcza antykryzysowa weszła w życie

Od dziś obowiązuje pakiet ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. W ramach nich można znaleźć takie rozwiązania jak dopłata do wynagrodzenia pracowników, czy też zwolnienie z ZUS.

Fot. Kancelaria Premiera/ Krystian Maj

W Dzienniku Ustaw nowelizacja ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ta regulacja wchodzi w skład tzw. tarczy antykryzysowej.

Wśród rozwiązań można znaleźć

  • świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;
  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach;
  • zwolnienie z ZUS – do 3 miesięcy (marzec-maj), zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby
  • wsparcie finansowe w wysokości 5 tys. zł – jest to pożyczka dla firm, którą nie muszą zwracać jeśli nie zwolnią swoich pracowników. W tym przypadku nie przeszła jednak propozycja Senatu, by kwota ta wynosiła 40 tys. zł. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Specustawa dotycząca wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa (z wyjątkiem kilkunastu przepisów) wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, dwie pozostałe — dzień później.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Młody 9 maj 2020 (15:30)

Formalności na szczęście zostały ograniczone do minimum. Wniosek składa się elektronicznie, a w odpowiedzi w zależności od systemu pracy banku otrzymuje się umowę na wsparcie. Zasady przyznawania wsparcia w przypadku tarczy finansowej szczegółowo określa regulamin na stronie pfr.