UE nałożyło największą w historii karę na Google

Google po raz kolejny ukarany przez Komisję Europejską. Jednak tym razem sankcja jest bardziej dotkliwa niż w ubiegłym roku. Amerykańska firma została ukarana za złamanie przepisów antymonopolowych i nadużywanie pozycji na rynku systemów operacyjnych.

Google musi zapłacić 4,34 mld Euro kary – poinformowała Komisja Europejska. Jest to jednocześnie najwyższa kara nałożona przez instytucję europejską. W uzasadnieniu można przeczytać, że Google ma dominującą pozycję na rynkach ogólnych usług wyszukiwania w internecie, objętych licencją inteligentnych mobilnych systemów operacyjnych oraz sklepów z aplikacjami dla systemu Android. Zdaniem Brukseli, usługa Google Search jest preinstalowana jako domyślna bądź jedyna wyszukiwarka na większości działających na systemie Android urządzeń mobilnych, które sprzedaje się w Europie. Działania te uniemożliwiają konkurencyjnym wyszukiwarkom dostęp do rynku poprzez przeglądarki i systemy operacyjne innych firm.

Kara nałożona na amerykańskiego hegemona będzie znacznie wyższa od dotychczas rekordowej z zeszłego roku, która wyniosła 2,42 mld euro. Zdaniem Brukseli koncern faworyzował wtedy własny serwis zakupowy w wynikach wyszukiwania.

Podobnie jak w ubiegłym roku, również tym razem amerykańska korporacja odwołała się od od decyzji Komisji Europejskiej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*