Usługi bankowe coraz droższe dla MŚP

Koszty związane z obsługą bankową rosną dla MŚP – wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Ciężko już znaleźć m.in. darmowe rachunki bankowe dla firm.

Fot. YAY Foto/ victorburnside

Narodowy Bank Polski przygotował raport dotyczący cen podstawowych usług bankowych dla firm z sektora MŚP. Wniosek z niego płynie tylko jeden – jest drogo i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu.

Jak wskazuje raport, przedsiębiorcy raczej już nie znajdą darmowych rachunków bankowych. Osoby prowadzące działalność jednoosobową muszą ponieść koszt średnio 14,38 zł miesięcznie za prowadzony rachunek rozliczeniowy. Jest to o 14 groszy więcej niż w ubiegłym roku. Znacznie więcej muszą zapłacić właściciele małych i średnich przedsiębiorców. W ciągu roku ich koszty za prowadzenie rachunku wzrosły o 2,22 zł i wynoszą dziś średnio 43,94 zł.

Sprawdź promocje na konta firmowe w styczniu

Raport NBP stwierdza, że przedsiębiorcy dziś już z trudem mogą znaleźć bezpłatne rachunki. Nawet jeśli są na rynku to ciężko jest spełnić wszystkie warunki, które stawia bank, aby konto było darmowe. Oznacza to tyle, że jeśli nie zostaną one zrealizowane, bank naliczy sobie odpowiednią kwotę.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski