10 najciekawszych sprzedaży i inwestycji w e-biznesie

W ubiegłym roku zmieniły właściciela lub pozyskały inwestora m.in. takie serwisy jak: Agito.pl, Grono.net, Pomocni.pl czy Antyweb.pl. W tym roku na polskim rynku również przeprowadzono wiele ciekawych transakcji. Kilka spółek technologicznych pozyskało kapitał od inwestora – do niektórych zgłosił się kupiec. Wybraliśmy 10 najciekawszych przejęć i inwestycji pierwszej połowy roku 2012.

1. TVN sprzedaje Onet.pl

Na początku czerwca media obiegła informacja, że spółka TVN sprzedała koncernowi Ringier Axel Springer (RAS) serwis Onet.pl. Niewątpliwie wycena portalu na poziomie 1,27 mld zł w niepewnych czasach na rynku to sukces sprzedającego. – Cena za Onet mimo wszystko mnie zaskoczyła wskaźnikowo jest dość drogo – komentował dla MamBiznes.pl Wojciech Przyłęcki z inkubatora InQbe. Rynek po raz pierwszy od lat się skurczył, rentowność też się raczej nie zwiększy. RAS zapłacił premię za lidera i musi mieć dobry pomysł na synergię w grupie. W przeciwnym razie inwestycja w Onet będzie się zwracała bardzo długo – dodaje ekspert. Wątpliwości nie powinien mieć TVN. Spółka odzyskała miliard złotych przeznaczony na spłatę długów i zachowała 25% w spółce.

2. Polskapresse dokupuje udziały Grupera

Sprzedaż Onetu przykryła nieco inną ważną transakcję czerwca. Grupa medialna Polskapresse kupiła większościowy pakiet udziałów w Gruper.pl. Swoje udziały odprzedało dwóch współzałożycieli portalu – Tomasz Dalach i Marcin Mikołajczyk, którzy przez ponad dwa lata tworzyli pierwszy zarząd spółki. Wydawnictwo pierwsze 10 procent udziałów w spółce nabyło w połowie 2010 roku, z opcją przejęcia kolejnych aktywów w przyszłości. Na początku tego roku Grupa Polskapresse posiadała już 19%, a w wyniku czerwcowej transakcji stała się właścicielem 54% udziałów.

3. Salon24.pl pozyskuje kapitał od inwestora

W lutym właściciele platformy blogowej Salon24.pl pozyskali kolejne 1,25 mln zł na rozwój. Transakcję przeprowadzono przy wycenie 5,25 mln zł. Dodatkowe 21 proc. udziałów dokupił posiadający już 12 proc. akcji Marek Darczuk.  Przedsiębiorca pod koniec roku dokonał wejścia kapitałowego w platformę Salon24.pl w kwocie 0,5 mln zł. Na początku roku 2012 postanowił zwiększyć swoje zaangażowanie w spółkę do 33%. – Pozyskanie środki chcemy wykorzystać na dalszy rozwój usług wideo, tworzenie telewizji internetowej otwieranie kolejnych serwisów oraz pozyskania technologii, w tym do publikacji na nośników mobilnych – zapowiadał tuż po transakcji Igor Janke, szef Salon24.pl.

4. Niemcy kupują Pizzaportal.pl

W kwietniu niemiecka spółka Delivery Hero poinformowała o zakupie grupie portali OnlinePizza Norden AB do zamawiania jedzenia przez internet. Nowy właściciel zapłacił za działające w Polsce, Szwecji, Austrii i Finlandii portale 120 mln zł. Wśród przejętych serwisów była działająca na polskim rynku platforma Pizzaportal.pl. Tak o przygodzie z Pizzaportal.pl opowiadał w rozmowie z MamBiznes.pl Leszek Kaniuk, pomysłodawca serwisu. – Byłem zaangażowany i pomagałem założycielom serwisu Pizza.nu, który później został częścią OnlinePizza Norden AB. Miałem również własna spółkę w inkubatorze w pokoju obok Pizza.nu. Kiedy postanowiono żeby zrobić ekspansję na inne kraje i miedzy innymi Polskę, dostałem propozycję współpracy. Było to bardzo interesujące żeby założyć spółkę w innym kraju i rozwinąć koncept zamawiania jedzenia online na taki rynek jak Polska. Podjąłem wyzwanie i zainwestowalem w spółkę. Tym sposobem zostałem współzałożycielem grupy OnlinePizza i dyrektorem spółki córki w Polsce.

5. Eholiday.pl sprzedaje Efly.pl

W styczniu spółka Eholiday.pl poinformowała o sprzedaży serwisu Efly.pl oraz zakupie Hotelnews.pl. Nowym właścicielem platformy Efly.pl została notowana na GPW spółka Netmedia zarządzająca takimi serwisami jak: Hotele.pl, E-numizmatyka.pl, Wyjazdy.pl, Kredyty.net czy Filmy.pl. Strony zdecydowały nie informować o wysokości transakcji. Z kolei serwis hotelnews.pl został kupiony od osób prywatnych. – Chcemy się skupić na tym co najlepiej znamy i w czym jesteśmy naprawdę bardzo mocni, czyli w noclegach – mówił po transakcji Mariusz Wojciechowski, prezes Grupy eholiday.pl.

6. Digital Avenue kupuje Fashionstyle.pl

W marcu spółka Digital Avenue dokonała kolejnego przejęcia w branży internetowej. Notowana na NewConnect spółka kupiła 55 proc. udziałów serwisu Fashionstyle.pl. Dotychczasowa właścicielka projektu otrzymała 130 tys. zł w gotówce i akcjach nowej emisji. Przejęty projekt jest internetową grą dla wielbicielek mody, w której Panie mogą się wcielić w rolę projektantki lub modelki. Miesięcznie z witryny korzysta 250 tys. internautek, które generują 6 mln odsłon. – Kobiety to bardzo atrakcyjna i perspektywiczna grupa docelowa dla Grupy Digital Avenue. Dodatkowo Fashionstyle.pl działa w modnym, dynamicznie rozwijającym się i perspektywicznym segmencie jakim są gry typu MMO. Dlatego uważam, że akwizycja świetnie wpisuje się w nasz model biznesowy i znacząco wpłynie na dynamikę wzrostu Digital Avenue w tym segmencie rynku – powiedział Piotr Wąsowski, prezes Digital Avenue. 

7. Moneyzoom.pl pozyskuje inwestora

W kwietniu należący do spółki IQ Partnwers inkubator technologiczny Ventures Hub objął 49 proc. udziałów w startupie Moneyzoom.pl. Projekt, któremu udało się pozyskać wsparcie inwestora jest narzędziem do zarządzania budżetem domowym z poziomu przeglądarki lub telefonu komórkowego. Moneyzoom rozwija także porównywarkę produktów finansowych, za pomocą której można wybrać najlepsze oferty z wielu instytucji finansowych w Polsce.

8. Inkubator inwestuje w dwa projekty

Dwa miesiące później ten sam fundusz zainwestował w dwa nowe projekty, GoWorld oraz SocialPhoto. Pierwszy z projektów jest internetową platformą płatniczą umożliwiającą szybkie przelewy zagraniczne on-line po bardzo korzystnych cenach. Platforma pozwala na przelewy pieniędzy w obcej walucie z konta właściciela lub firmy na konto docelowe, a dostępna będzie przez 7 dni w tygodniu, 24h na dobę. Z kolei projekt SocialPhoto oferuje użytkownikom smartphone’ów, usługę która umożliwia tworzenie, przechowywanie oraz dzielenie się zdjęciami w kręgach znajomych.

9. Dwa startupy z finansowaniem inkubatora

W maju inkubator technologiczny TechnoBoard zainwestował w dwa nowe projekty – SauronSystem, który będzie oferować klientom narzędzie do monitorowania efektywności pracy w firmie oraz projekt Standard Trade – platformę przeznaczoną do handlu biomasą. Kwoty wejść kapitałowych inkubatora wynoszą 442 800 zł dla SauronSystem i 271 400 zł dla Standard Trade.

10. Niezgrani.pl sprzedani

Na początku roku Any7 – spółka z portfolio funduszu IQ Partners dokonała akwizycji bloga Niezgrani.pl. Zakupiony serwis skierowany jest do miłośników gier  komputerowych, konsolowych, mobilnych oraz społecznościowych. Pomysłodawcami działającego od 2010 roku serwisu są: Jakub Tepper i Beniamin Durski. Przejęcie bloga ma pomóc w realizacji strategii spółki, która zakłada rozwój serwisów i usług o tematyce gier. Kierownictwo any7 przyznało, że wcześniej rozważany był wariant budowy od podstaw nowego portalu, ale ostatecznie podjęto decyzję o zakupie bloga, który miesięcznie odwiedza 20 tys. unikalnych użytkowników.

Zestawienie najciekawszych transakcji drugiego półrocza przedstawimy na początku roku 2013.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

Rudy

14 sierpnia 2012 Odpowiedz

o onecie, polskapresse i gruperze gdzieś czytałem, news o pizzaportal też gdzieś się przewijał a tu prosze znalazło się jeszcze parę ciekawych transakcji

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*