10 największych przejęć i inwestycji w e-biznesie

Czy na rynku internetowym w pierwszej połowie roku miały miejsce interesujące transakcje? Kto przejął a kogo przejęto? Który start-up pozyskał kapitał i jaki fundusz był najbardziej aktywny? Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych przejęć i inwestycji w polskim e-biznesie.

1. Merlin.pl sprzedany

W maju Grupa Czerwona Torebka zawarła umowę inwestycyjną dotyczącą przejęcia sklepu Merlin.pl. Wartość całej transakcji została ustalona na blisko 51,3 mln zł. Do końca tego roku zostanie uruchomionych 35 nowych punktów odbioru dla klientów e-sklepu, w lokalach znajdujących się w pasażach Czerwonej Torebki. Zgodnie z zawartą umową do Czerwonej Torebki aportem wniesione zostało 99,6% akcji Spółki Merlin.pl. W zamian nabywca wydał właścicielom sklepu internetowego nieco ponad 1,5 mln akcji serii E (stanowiących około 3% kapitału zakładowego).

2. MCI wchodzi do Answear.com

W pierwszym półroczu 2013 inwestycję przeprowadził także MCI.TechVentures. Fundusz z Grupy MCI inwestujący w spółki technologiczne na etapie wzrostu i ekspansji, zrealizował inwestycję w Wearco sp. z o.o. Spółka prowadzi Answear.com, największy w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej multibrandowy sklep odzieżowy online. To czwarta po Intymna.pl (lider segmentu sprzedaży bielizny online), KupiVIP.ru (lider sprzedaży odzieży online w Rosji w formule klubu zakupowego) oraz 21Diamonds.de (lider sprzedaży biżuterii i dodatków w Niemczech) spółka z segmentu e-fashion w portfelu inwestycyjnym MCI. 

3. Weltbild.pl zmienia właściciela

W czerwcu sfinalizowano transakcję sprzedaży sklepu internetowego Weltbild.pl. Jego nowym właścicielem została firma Ravelo, wchodząca w skład Grupy PWN. – Przejęcie jest konsekwencją rozwoju Grupy PWN w kierunku agregacji i dystrybucji treści w nowych kanałach sprzedaży. Liczymy na to, że połączenie tych dwóch obszarów działalności – nowoczesnego centrum logistycznego z zaawansowanym biznesem e-commerce Weltbildu wyznaczy nowe standardy jakości na rynku i wzmocni naszą konkurencyjność w branży – powiedział po transakcji Andrzej Nadolski, prezes Grupy PWN.

4. MCI inwestuje w e-travel

W połowie roku spółka Travelata.ru, działająca w segmencie dystrybucji pakietów turystycznych online (e-travel) na rynku rosyjskim pozyskała 5 mln dolarów w wyniku zakończenia obecnej rundy finansowania. Środki wyłożył fundusz MCI Management SA, poprzez Invia.cz, spółkę portfelową funduszu MCI.TechVentures.

5. Serwis Nportal.pl sprzedany

W kwietniu twórca wyszukiwarki nieruchomości Morizon.pl podpisał finalną umowę przejęcia serwisu ogłoszeń nieruchomości Nportal.pl. Wartość zawartej transakcji to 2,8 mln zł, a akwizycja sfinansowana została z emisji nowych akcji Morizon. Dodatkowo Morizon zainwestował w przejmowaną spółkę środki własne z przeznaczeniem na jej dalszy rozwój.

6. Start-up w portfolio dwóch funduszy

W czerwcu twórcy projektu  UsabilityTools pozyskali finansowe wsparcie na dalszy rozwój. Pieniądze wyłożyły dwa polskie fundusze zalążkowe  SpeedUp Innovation i Xevin Investments. Środki zostaną przeznaczone na międzynarodową ekspansję platformy do zdalnego badania użyteczności i optymalizacji konwersji. Fundusz SpeedUp Innovation objął 16% udziałów, kolejne 16% objął Xevin Investments a 8% udziałów należy do Cube Group, spółki zależnej Xevin Investments. – Zdecydowaliśmy się na wspólną inwestycję, ponieważ dzięki temu spółka otrzyma podwójne wsparcie know how. Da nam to możliwości lepszego zarządzania ryzykiem i zwiększy możliwości osiągnięcia zakładanych celów – powiedział po transakcji Bartłomiej Gola, partner zarządzający SpeedUp Venture Capital Group.

7. 100 tys. euro na rozwój aplikacji

W maju INEO Capital, austriacki fundusz venture capital, zainwestował w spółkę technologiczną EduKoala. Kwota inwestycji wyniosła 100 000 euro.  Inwestor objął 10% udziałów w startupie, który zajmuje się tworzeniem oprogramowania do nauki języków obcych. „Inwestora do naszego projektu szukaliśmy na początku w Skandynawii, później w w mekce startupów, czyli Dolinie Krzemowej. Udało nam się znaleźć kapitał zdecydowanie bliżej – w Wiedniu” – mówi Michał Karmiński, prezes i pomysłodawca EduKoala. Jak twierdzi Karmiński, pozyskany kapitał przeznaczony zostanie na kolejne aplikacje edukacyjne. Nowy projekt ze stajni EduKoali ma się pojawić na rynku jeszcze w tym roku. 

8. Fundusz wspiera ekspansję platformy zakupowej

W lutym fundusz zalążkowy Xevin Investments zainwestował 700 tys. zł w serwis BabysSecret.pl. Witryna prowadzi klub zakupowy dla mam. Pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na rozwój serwisu oraz promocję. Projekt zadebiutował w sieci w grudniu 2011 roku. W ciągu blisko dwóch lat działalności wokół witryny zbudowana została 100 tysięczna społeczność matek. Za pośrednictwem witryny mogą one znaleźć i kupić w atrakcyjnych cenach niezbędne akcesoria, zabawki oraz ubranka dla swoich pociech.

9. Polski fundusz inwestuje na Ukrainie

W marcu Xevin Investments poinformował o inwestycji w ukraińską platformę Hilt.com.ua. Polski fundusz zalążkowy wesprze największy na tamtym rynku klub zakupowy kwotą 500 tys. dolarów.  Spółka prowadząca witrynę Hilt.com.ua oferuje oferuje designerskie produkty, w cenach obniżonych nawet o 70%. Działającemu od roku serwisowi udało się zbudować 150 tys. społeczność użytkowników oraz nawiązać współpracę z 300 dostawcami. Witryna może się pochwalić także 50 proc. wzrostem sprzedaży. – Prognozujemy, że w połowie 2013 roku, miesięczna sprzedaż klubu zakupowego wyniesie ponad 300 tysięcy dolarów – powiedział Marek Rusiecki.

10. Pieniądze od inkubatora na SEO

W marcu Inkubator Aerfinance Ventures zainwestował kwotę 700 tys. zł w spółkę SEOWAY. Firma, która pozyskała kapitał przeznaczy go na rozwój narzędzia WPSEO, automatyzującego budowę i zarządzenie zapleczem pozycjonerskim. 

Finansowanie inkubatora pozwoli pomysłodawcom na rozwój projektu oraz jego promocję na globalnym rynku. Stworzone przez nich narzędzie ma na celu ułatwienie pracy i poprawę skutczeności wszystkim osobom zajmującym się pozycjonowanie stron. – Dostrzegamy w tym projekcie bardzo duży potencjał. Nasi wspólnicy mają jasno określoną strategię działania i kolejne pomysły na wzbogacenie oferty. Biorąc pod uwagę znajomość rynku i specjalistyczną wiedzę pomysłodawców, mamy nadzieję w szybkim czasie zbudować wartościową spółkę, a co się z tym wiąże, uzyskać stopę zwrotu na satysfakcjonującym poziomie – powiedział prezes inkubatora AerFinance Ventures, Bartłomiej Stachura.

Tuż za czołówką…

Poza pierwszą dziesiątką również miały miejsce ciekawe transakcje. W kwietniu Nickel Inkubator poinformował o finansowym wsparciu przyznanym kolejnej spółce. Firma 3R Studio Mobile w oparciu o dotychczasowe doświadczenia oraz wiedzę ekspercką jej pomysłodawców, będzie rozwijała własne technologie rzeczywistości rozszerzonej dla urządzeń mobilnych.  W zamian za wkład finansowy w wysokości 800 tys. zł NTPP objął w 3R Studio Mobile 30% udziałów. Większościowym właścicielem firmy została poznańska spółka 3R Studio.

Na początku roku fundusz venture capital StartMoney zainwestował w Freeky Games – innowacyjną spółkę działającą na rynku gier komputerowych na konsole. Spółka zajmuje się produkcją gier w modelu free to play (bezpłatne pobieranie) – a jej pierwszym produktem jest gra Deathmatch Village przeznaczona na konsole marki PlayStation. 

W marcu spółka Vivid Games otrzymała 2,86 mln zł dofinansowania na produkcję autorskiej technologii V-TECH ENGINE 2. Technologia będzie sprzedawana innym podmiotom na zasadzie licencji. Środki przyznane spółce będą pochodziły z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu INNOTECH. 

W czerwcu Grupa Pracuj odkupiła udziały w spółce HumanWay, oferującej system do wspierania rekrutacji. Część udziałów w projekcie HumanWay pozostało w rękach jej założycieli, Kuby Filipowskiego i Jacka Wysockiego.

Warto także wspomnieć, że w czerwcu fundusz IQ Partners powołał do życia nowy wehikuł inwestycyjny. Poprzez Inventiq inwestować będzie w spółki, które dysponują opatentowanymi technologiami. W pierwszym roku działalności nowego wehikułu IQ Partners planuje zrealizować pięć inwestycji za łączną kwotę ok. 1 mln złotych.

Komentuje Szymon Szczepaniak, analityk inwestycyjny, Grupa Trinity S.A.

W internecie dzieje się…

W pierwszej połowie roku w e-biznesie miało miejsce kilka ciekawych transakcji. Brali w nich udział inwestorzy branżowi, którzy podczas poszukiwania efektów synergii nie patrzą jedynie przez pryzmat ryzyka finansowego i możliwych do osiągnięcia stóp zwrotu, a także inwestorzy finansowi, liczący na polepszenie osiąganych przez przejmowane podmioty wskaźników finansowych. Taka sytuacja wskazuje, iż ciekawe projekty internetowe są w stanie w dalszym ciągu znaleźć potrzebnego do rozwoju partnera biznesowego, co z pewnością powinno zostać odebrane jako pozytywny sygnał. Duże zainteresowanie widać przede wszystkim w branży sklepów internetowych, która mimo stosunkowo wysokiej konkurencji w dalszym ciągu znajduje uznanie w oczach inwestorów. Z pewnością podmioty te nie będą oszczędzać na marketingu swoich przedsięwzięć, dzięki czemu liczba użytkowników, którzy przekonają się do dokonywania zakupów za pośrednictwem Internetu powinna wzrosnąć.

Szczególnie ciekawie wygląda transakcja zakupu Merlin.pl przez Czerwoną Torebkę. Darmowa dostawa do punktów sprzedażowych z pewnością uatrakcyjni produkty nabywane za pośrednictwem sklepu internetowego, co powinno przełożyć się bezpośrednio na wzrost sprzedaży. Z drugiej strony, reklama Merlin.pl w punktach sprzedażowych może wpłynąć na wzrost świadomości marki i zwiększyć liczbę potencjalnych klientów. Dalszy rozwój sieci sprzedaży Czerwonej Torebki będzie wpływał na zwiększenie przychodów z wynajmu powierzchni użytkowej, co powinno się także przełożyć na osiągane przychody ze sprzedaży wysyłkowej.

Dla branży e-biznesu interesująco zapowiada się również druga połowa roku. Coraz głośniej mówi się o możliwości sprzedaży Wirtualnej Polski. Wskazuje to, że zainteresowanie przedsięwzięciami internetowymi nie maleje i w najbliższym czasie możemy być świadkami wielu przejęć i fuzji.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

nick

13 sierpnia 2013 Odpowiedz

Fajny sposobik na zarabianie 🙂
Ja go używam i działa.
Tu macie opis metody:
http://shot-url.biz/kxp

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*