10 porad od kobiet biznesu dla osób myślących o własnej firmie

Zbliżający się koniec roku to dobry pretekst skłaniający do podsumowań i wyciągania konstruktywnych wniosków – realnej oceny co nam wyszło, a nad czym musimy jeszcze popracować. To także czas, w którym dobrze jest zastanowić się nad najbliższą przyszłością, postanowić co możemy zmienić, żeby kolejny rok był jeszcze lepszy. Jednak co zrobić, aby nasze noworoczne postanowienia nie były tylko pustymi słowami, o których zapomnimy już w połowie stycznia? Jak rozpocząć rok, aby wszystko poszło po naszej myśli? Oto 10 porad od kobiet zrzeszonych w Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet .

1. Planuj, planuj i jeszcze raz planuj  

Nawet robiąc listę swoich postanowień noworocznych, warto podejść do niej jak do rozpisania nowego projektu biznesowego – z pełnym planem, rozpisaniem szczegółów, podstawowych założeń i granic czasowych. Działania muszą być konkretne i mierzalne – tylko w ten sposób mamy szansę na zrealizowanie wszystkich punktów z listy.

2. Postaw na zespół – do sukcesu rzadko kiedy dochodzi się w pojedynkę

Zbuduj wokół siebie zespół ludzi, z którymi dobrze się rozumiesz. Pamiętaj, żeby prosić ich o pomoc zawsze wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Do sukcesu nie dochodzi się samodzielnie, tylko dzięki pracy całego zespołu.

3. Dbaj o networking 
Wymiana doświadczeń jest niezwykle ważna dla sukcesu każdego biznesu. Dobra sieć kontaktów to nie tylko możliwość nawiązania ciekawej współpracy czy znalezienie nowych klientów, ale także możliwość podzielenia się swoimi wątpliwościami z innymi. Networking to też wzajemne inspirowanie się i uczenie się na cudzych błędach. Dobra sieć networkingowa to skarb.

4. Nie rezygnuj ze swoich pasji – rozwijaj je
Pasja jest w życiu niezwykle istotnym elementem – pozwala zachować równowagę i daje dużo energii, którą można przekuć w działanie. Wydziel sobie czas w ciągu tygodnia, który przeznaczysz tylko na realizowanie swojego hobby. Nie rezygnuj z niego i nie przekładaj na później – relaks jest równie ważny jak skupienie na dążeniu do celu.

5. Aktywnie spędzaj czas 
Długie godziny spędzone przed komputerem mają wielki wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Znajdź codziennie chociaż kilkanaście minut na jakąś aktywność fizyczną – pobudzi ona nie tylko ciało, ale także umysł. W wolnych chwilach nie stroń od sportu, aktywnie spędzaj czas.

6. Rób podsumowanie każdego dnia i tygodnia 
Po zakończonym dniu pracy zrób podsumowanie co udało Ci się zrobić, a jakie wyzwania czekają na Ciebie następnego dnia. Dzięki temu z jednej strony ułożysz sobie listę zadań i celów na nadchodzący dzień pracy, z drugiej pozostaniesz z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku. Tak samo podsumowuj każdy tydzień – niech Twój rok składa się z listy małych tygodniowych sukcesów.

7. Myśl kreatywnie, unikaj schematów
Nie podążaj za utartymi schematami, szukaj własnej drogi i własnych rozwiązań. Często to właśnie inne podejście do znanego zagadnienia jest kluczem do sukcesu.

8. Dbaj o równowagę miedzy życiem zawodowym a prywatnym
Staraj się oddzielać życie domowe od zawodowego – równowaga jest ważna także dla Twoich najbliższych. Jeśli oczekujesz wsparcia od rodziny i przyjaciół, bądź dla nich takim samym wsparciem – miej dla nich czas, wtedy kiedy tego potrzebują.

9. Ufaj swojej intuicji 
Intuicja, chociaż trudna do wyjaśnienia i opisania, bazuje w dużej mierze na doświadczeniu i umiejętności obserwacji. Korzystaj z niej – bądź uważnym obserwatorem, wyciągaj wnioski i ufaj temu, co podpowiada Ci twój wewnętrzny głos.

10. Nigdy się nie poddawaj
Chociaż to wyświechtane stwierdzenie jednak nieustająco pozostaje aktualne. Tylko wytrwałość i konsekwencja doprowadzą Cię do upragnionego celu. Nie ma znaczenia ile razy upadniesz, ile popełnisz po drodze błędów – nikt nie jest nieomylny.
Agnieszka Pelc-Sławińska

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*