15 elementów, które pomogą odnieść sukces Twojej firmie

Początki działalności przedsiębiorstw z reguły nie należą do łatwych. Wiele rzeczy nie wychodzi, inne są dziełami przypadku.  Portal startups.co.uk opublikował  15 czynników, mających wymierny wpływ na rozkwit początkujących przedsiębiorstw. Oto one : 

1.Nie bądź sam 

Korzystanie z usług mentora jest jak najbardziej wskazane. Taka osoba, podchodząca zazwyczaj beznamiętne do swoich porad, posiada bogate doświadczenie, wzbogacone życiowym obiektywizmem, który rzadko występuje wśród młodych przedsiębiorców.

2. Zatrudnij kierownictwo wyższego szczebla

Wielu założycieli firm uważa, iż są w stanie sami kontrolować przedsiębiorstwo, jednak takie myślenie jest mało poważne, chociażby ze względu na zakres obowiązków, z  jakimi ma się na  co dzień do czynienia. 

3.Podejmij wyzwanie

Określenie długoterminowego wzrostu wartości przedsiębiorstwa, a następnie dążenie do jego osiągnięcia, jest niezwykle istotne zarówno dla właściciela, jak i dla kierownictwa firmy.

4. Naucz się prowadzić, nie zarządzać

Kluczowym jest obranie właściwej ścieżki oraz wskazanie wizji, wg których podążać będzie stworzony przez właściciela zespół. Nie należy przesadzać z zarządzaniem ludźmi, gdyż może to szybko obrócić się przeciwko osobie, która w taki sposób postępuje.

5. Zbuduj zaufanie

Umiejętność obdarzenia swoich współpracowników stuprocentowym zaufaniem to podstawa sukcesu. Oczywiście zdarzają się nieporozumienia, jednak jest to w firmie zrozumiałe i nie przekłada się na negatywne rezultaty.

6. Określ styl 

Istotnym jest właściwe określenie sposobu działania swojego przedsiębiorstwa, jak i jego reprezentowania. Nie zawsze to, co jest śmieszne dla jednych, wywołuje śmiech również u innych – kluczem jest profesjonalizm. 

7.Zwróć uwagę na małe rzeczy

Przedsiębiorcy skupiają się na wielu ważnych aspektach działalności, pomijając teoretycznie te mniej istotne, które w gruncie rzeczy również wywierają spory wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, jak min. właściwa organizacja struktury czy polityka wynagrodzeń.

8. Skup się na wizji 

Będąc głównodowodzącym w firmie koniecznym jest ciągła wiara w sukces, jak i umiejętne zarażenie nim pozostałych pracowników.

9. Wypatruj szans

Nierzadko zdarzają się sytuację, w których ktoś, posiadający biznes, podejmuje się nabycia dodatkowej działalności, dostrzegając pewną szansę w takim przejęciu. Pójście po najmniejszej linii oporu, a  następnie nieubłagane wykorzystanie powstałej sytuacji, jest skutecznym sposobem na zwiększenie wzrostu wartości. 

10. Pozwól innym działać

Większość pracowników, w obawie przed późniejszymi konsekwencjami, obawia się podejmowania decyzji, które mogłyby zakończyć się niepomyślnie dla firmy. Warto pozwolić i zachęcać takich  ludzi do działania na własną rękę, gdyż, w pewnej perspektywie czasowej, może to być tylko i wyłącznie z korzyścią dla firmy.

11. Bądź silny 

Nie należy obawiać się ciężkich sytuacji, wręcz przeciwnie – stawianie im czoła powoduje wzrost autorytetu wśród podwładnych. Dodatkowym aspektem jest podejmowanie na czas wszelkich decyzji, co umacnia pozycję lidera. 

12. Działaj z pasją

Dzięki posiadaniu pasji możliwe jest nieprzerwane zajmowanie się danymi aspektami działalności, nawet w przypadku wyczerpania materiału.  Pasja powoduje, iż człowiek z przyjemnością oddaje się rzeczom, w których przez jakiś czas ponosił porażki, a mimo to wciąż wraca do ich wykonywania.

13. Zadbaj o finanse

Obowiązkiem każdego właściciela przedsiębiorstwa jest zadbanie, aby widmo strachu, związane z brakiem funduszy, nie zajrzało w oczy ani władzom ani tym bardziej zatrudnionym pracownikom. Zatrudnienie osoby, kontrolującej wszelkie przepływy pieniężne, powoduje, iż firma jest pod stałą opieką i może być spokojna o swój byt materialny.

14. Hołduj sprawdzonym wartościom

Zatrudniając kogoś, przedsiębiorcy powinni przede wszystkim cenić u takiej osoby cechy, które sami uznają za korzystne i przydatne w codziennym życiu. Okazuje się, iż wiele osób, pomimo pewnych wątpliwości, nadaje się do wykonywania określonej pracy.

15. Bądź nieugięty

Ciągłe doskonale się oraz nieprzerwane dążenie do celu to podstawy do osiągnięcia sukcesu. Im większy nacisk kładzie się na prowadzanie działalności, tym łatwiej wszystko się osiąga. Szefowanie działalnością to nie praca na etacie, a całodobowy wyścig związany z umocnieniem swojej pozycji na rynku. 

Dodatkowo należy zwrócić baczną uwagę na bycie autentycznym i profesjonalnym w kontaktach międzyludzkich – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz prowadzonego biznesu.

– 4 argumenty przeciwko zakładaniu firmy

– 4 zalety prowadzenia własnej firmy

– Szukasz pomysłu? 4 powody, dlaczego warto postawić na…

Jan Kowal

Bankier.pl

Komentarze

rycho

4 kwietnia 2014 Odpowiedz

super rada – Nie zakładajcie firmy w skorumpowanym , policyjno – mafijnym kraju jakim jest POLSKA Refleksja przyjdzie za kilka kilkanaście lat ale wtedy może być już za późno

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*