Ranking kont firmowych

24 tys. zł dotacji na firmę, czyli bezrobotni rozbili bank

Osoby bezrobotne myślące o własnym biznesie wykonały 129 % normy. O blisko 150 mln zł przekroczono pierwotną pulę przeznaczoną na dotacje na zakładanie firm – dowiedział się portal MamBiznes.pl. 

Bezzwrotne wsparcie na rozkręcenie własnego biznesu to jeden z najpopularniejszych programów skierowanych do osób chcących postawić na swoim. W tym roku z powodu dużego zainteresowania Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej musiało ponownie zwiększyć kwotę skierowaną do bezrobotnych.

Do końca października  urzędy pracy wydatkowały ze środków Funduszu Pracy na dofinansowanie podejmowania działalności gospodarczej łączną kwotę 658 762,8 tys. zł. Ze środków tych skorzystało 33 190 osób bezrobotnych, którzy założyli własne firmy  – dowiedział się portal MamBiznes.pl. To oznacza, że na dwa miesiące przed zakończeniem roku pula środków nie tylko została w całości wyczerpana, ale i przekroczona. Na początku roku resort pracy informował bowiem, że na bezzwrotne dotacje przeznaczono kwotę 510 mln zł. Budżet został więc przekroczony o 148 mln zł.

Bezrobotni szturmują urzędy pracy

Sytuacja, w której ogromne zainteresowanie finansowym wsparciem powoduje zwiększenie pierwotnej puli to nie nowość. W roku 2015 MRPiPS na początku zabezpieczyło środki w wysokości 614,5 mln zł. Ostatecznie dotacje na zakładanie firm pochłonęły 913,54 mln zł. Resort pracy może bowiem dokonywać przesunięć w ramach budżetu przeznaczonego na aktywizację osób pozostajacych bez pracy. W tym roku na te cele przeznaczono w sumie 3,64 mld zł i to z tych środków zwiększono budżet na bezzwrotne dotacje.

W tym roku maksymalna kwota finansowego wsparcia na starcie w biznesie wynosi 24,4 tys. zł. W ciągu 10 lat na bezzwrotne dotacje przeznaczono w sumie 7,3 mld zł, za które powstało 461 tys. firm. Nie wiadomo jednak, ile z nich wciąż istnieje na rynku, gdyż ministerstwo nie prowadzi takich badań.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.