6 sposobów na zdobycie pieniędzy na własny biznes

Myślisz o założeniu własnej firmy, ale brakuje Ci kapitału na realizację swojego pomysłu na biznes? Nic straconego. Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz uzyskać z co najmniej kilku źródeł. Na najbardziej wytrwałych młodych przedsiębiorców czeka nawet 1 milion złotych na start.


1. Unia da 40 tys. na własną firmę

Jednym ze źródeł kapitału na własną firmę może być Działanie 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki tej inicjatywie osoby myślące rozpoczęciu działalności gospodarczej mogą na ten cel otrzymać nawet 40 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji. Oprócz jednorazowego finansowego wsparcia przyszły przedsiębiorca otrzymuje również wsparcie pomostowe, wypłacane miesięcznie przez okres 6 miesięcy w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia. Dodatkową korzyścią płynącą z tego programu jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach umożliwiających uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeczytaj więcej: Jak zdobyć 40 tys. zł na własny biznes

2. Kapitał dla bezrobotnych

Po pieniądze na założenie własnego biznesu można się także udać do Powiatowego Urzędu Pracy. W tej instytucji od stycznia 2009 roku na osoby marzące o działalności gospodarczej czeka bowiem aż 18 tys. zł (500% przeciętnego wynagrodzenia) na start w biznesie. Aby otrzymać finansowe wsparcie konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszy z nich mówi, że osoba, która chce ubiegać się o bezzwrotną dotację musi mieć status bezrobotnego.

Przeczytaj więcej: Ruszamy po 18 tys. zł na założenie firmy

3. Kapitał na e-biznes

Osoby z ciekawym pomysłem na działalność w Internecie mogą uzyskać kapitał na realizację swojego projektu ze specjalnego działania 8.1 Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Dzięki temu działaniu młody przedsiębiorca może otrzymać nawet 1 mln zł na rozpoczęcie własnego e-biznesu. Na dotację mogą liczyć start-upy oraz młode projekty(do roku na rynku) polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz takie projekty, które mogą prowadzić do wytworzenia produktów cyfrowych. Należy jednak pamiętać, że starając się o środki z tego działania konieczny jest wkład własny w wysokości 15 proc. kwoty wnioskowanego wsparcia.


Przeczytaj więcej: Zdobądź kapitał na własny e-biznes

4. A może fundusz mikro?

Młoda osoba myśląca o rozpoczęciu przygody z biznesem może także skorzystać z oferty przygotowanej przez Fundusz Mikro. Celem statutowym instytucji jest wspieranie rozwoju mikroprzedsiębiorczości, poprzez udzielanie pożyczek jak największej liczbie początkujących przedsiębiorców oraz właścicieli małych firm. Fundusz mikro udziela niskooprocentowanych pożyczek na własny biznes w wysokości od 1 000 zł do nawet 150 000 zł na bardzo preferencyjnych warunkach. Na stronie funduszmirko.com.pl można zapoznać się z zasadami przyznawania finansowego wsparcia.

Przeczytaj więcej: Szukasz kapitału? Może fundusz mikro?

5. Pożyczka w BGK

Szukając kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy wnioskować o pożyczkę w Banku Gospodarstwa Krajowego. O pieniądze na własny biznes mogą się ubiegać się młodzi bezrobotni – do 25 roku życia oraz osoby bezrobotne legitymująca się dyplomem wyższej uczelni do 27 roku życia, grupy osób młodych bezrobotnych wspólnie zakładających firmę a także pracodawcy, którzy chcą utworzyć nowe miejsce pracy dla młodych bezrobotnych. Pożyczka z BKG nie może przekroczyć 40 tys. zł na jedną osobę, zaś okres spłaty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy. Początkujący przedsiębiorcy mają też możliwość odroczenia spłaty kapitału maksymalnie na okres 6 miesięcy.

Przeczytaj więcej: Pożyczka na start w BGK

6. Anielski kapitał

Alternatywą dla dotacji mogą być anioły biznesu, czyli osoby oraz instytucje, które w zamian za określony procent udziałów inwestują w ciekawe pomysły na biznes. Na kapitał od business angels mogą liczyć zarówno firmy w początkowej fazie rozwoju jak i projekty będące na etapie pomysłu. Anioły biznesu szukają pomysłów, ale przede wszystkim ludzi, którzy gwarantują ich realizację dlatego jak mówią dla nich ważne jest aby pomysłodawca miał „to coś”. Do najaktywniejszych na polskim rynku należą fundusze IIF, Xevin Investments oraz Business Angels Seedfund.

Przeczytaj więcej: Poszukaj anioła biznesu

To tylko niektóre z możliwości finansowania własnego biznesu. Młode osoby, które poszukują kapitału na rozpoczęcie działalności nie powinny więc narzekać na brak oferty. Teraz pozostaje już tylko zakasać rękawy i ruszać z własnym biznesem.

Łukasz Nomejko

Komentarze

lewho85

21 września 2009 Odpowiedz

„Należy jednak pamiętać, że starając się o środki z tego działania konieczny jest wkład własny w wysokości 15 proc. kwoty wnioskowanego wsparcia.” – gowno prawda!! Trzeba miec 100% i potem 85% oddaja. Czemu wszedzie wciska sie ludziom ta scieme?

zibert

26 października 2009 Odpowiedz

i tu musze sie zgodzic z przedmowca…. niestety ta bolesna prawda

Anty CUDAK

28 października 2009 Odpowiedz

REKLAMA na zamówienie „POpapranych”

Raszes

20 listopada 2009 Odpowiedz

Teoretycznie tak ale w praktyce jest troche inaczej.

pinokio

6 lutego 2010 Odpowiedz

To jest kurwa bzdura , tylko piszą i nic więcej

ZOSIA

15 września 2010 Odpowiedz

W PRAKTYCE NIE MA TAK ROZOWO JAK TU PISZA!!!! OTWORZCIE, STARAJCIE SIE A I TAK JAK WAM NIE WYPALI PO ROKU ZAMKNIECIE!!! ;((

Daniel

14 października 2014 Odpowiedz

Można też próbować pozyskać pieniądze za pomocą crowdangels.pl Działa to w ten sposób, że w zamian za określone kwoty dostaje się udziały w biznesie. Już nie jeden projekt udało się sfinansować w ten sposób.

Henio

18 października 2016 Odpowiedz

Sranie w banie dają pieniądze !

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*