750 mln zł wpompowano na zakładanie firm w 2016 roku

Blisko 750 mln zł trafiło w ubiegłym roku do bezrobotnych, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własny biznes – dowiedział się portal Mambiznes.pl. Kwota ta jeszcze wzrośnie ponieważ ministerstwo ciągle liczy wydane przez urzędy pracy środki. 


Dotacje na zakładanie firm cieszą się niezmiennym zainteresowaniem osób pozostających bez pracy. Taki wniosek płynie z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej do których dotarł portal MamBiznes.pl. Wynika, z nich, że do końca listopada powiatowe urzędy pracy przeznaczyły na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej środki w wysokości 748,94 mln zł. Pula ta pozwoliła bezrobotnym na założenie 37 782 nowych. Każdy z nich mógł maksymalnie wnioskować o 24,4 tys. zł finansowego wsparcia.

Szturm bezrobotnych 

Warto przypomnieć, że pierwotnie resort pracy przeznaczył na bezzwrotne wsparcie w roku 2016 kwotę 510 mln zł. Budżet został więc istotnie zwiększony co analizując poprzednie lata nie jest niczym nowym. Resort co roku dokonuje przesunięć w ramach całej puli(3,64 mld zł w roku ubiegłym) dostępnej na aktywizację bezrobotnych.  Dla przykładu w roku 2015 zabezpieczona kwota 614,5 mln zł została z powodu „szturmu” bezrobotnych na dotacje zwiększona do 913,54 mln zł. 

Bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności od lat są jednym z najpopularniejszych źródeł finansowania młodego biznesu. Tylko w ostatnich 10 latach ten instrument rozwoju przedsiębiorczości pochłonął 7,3 mld zł. Rekordowy pod tym względem był rok 2010 kiedy urzędy pracy przelały bezrobotnym kwotę blisko 1,4 mld zł. Pozwoliło to na powstanie 77 tys. nowych biznesów. Najmniejsze środki dla bezrobotnych przeznaczono w roku 2006 i było to 375 mln zł. Założonych zostało wówczas 34,9 tys. nowych firm. 

– Skąd kapitał na własny biznes? Sięgnij po 83 tys. zł

– 800 tys. zł dotacji na własny biznes. Nabór pomysłów trwa

– 100 tys. zł dotacji na założenie firmy, ale nie dla każdego

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*