81 tys. zł na założenie firmy. Pieniądze jeszcze są

Chcesz rozkręcić własną firmę, ale barierą jest brak środków? Jedną z możliwości finansowania działalności gospodarczej jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Pula środków na ten rok nie została jeszcze wykorzystana – dowiedział się portal MamBiznes.pl. 

Inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej skierowana jest do osób z pomysłem na biznes, które szukają kapitału. W ramach programu pojedynczy projekt może uzyskać do 81 tys. zł zastrzyku gotówki na starcie.

Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” wystartował pod koniec 2013 roku i daje możliwość uzyskania preferencyjnej pożyczki. Od 1 grudnia 2016 r. maksymalna kwota wsparcia na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 81 100,80 zł (kwota jest 20 krotnością przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał roku) . Oprócz dofinansowania biznesu istnieje także możliwość zdobycia 24 401,7 zł  wsparcia na utworzenie miejsca pracy.

825 pomysłów na biznes

W okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2016 r.  w ramach Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” do pośredników finansowych wpłynęło 825 najróżniejszych pomysłów na biznes, które wnioskowały w sumie o 53,3 mln zł – dowiedział się portal MamBiznes.pl.  Z tej puli wyłoniono 679 projektów, które uzyskały 43 mln zł. To oznacza, że na początku grudnia do wykorzystania wciąż została kwota 17 mln zł. W tym roku MRPiPS przeznaczyło bowiem na program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” pulę 60 mln zł. Pozostała do dyspozycji kwota pozwala na przyznanie około 200 pożyczek.

Jak zdobyć 81 tys. zł?

Aby ubiegać się o finansowe wsparcie należy złożyć wypełniony wniosek dostępny na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl. W formularzu wymagane jest podanie szczegółów dotyczących pomysłu na działalność. Wypełniony wniosek należy złożyć we właściwej dla danego województwa instytucji pośredniczącej w ocenie wniosków i przydzielaniu pożyczek.

Najważniejsze informacje o pożyczce na pierwszy biznes:

– z programu mogą korzystać studenci, absolwenci(do 4 lat od ukończenia szkoły) oraz bezrobotni

– maksymalny okres spłaty to 7 lat

– możliwa 1-roczna karencja w spłacie kredytu

– oprocentowanie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku

– pożyczka zabezpieczona wekslem in blanco oraz poręczeniem

Do końca roku 2015 na pożyczki dla przedsiębiorczych ministerstwo przeznaczyło kwotę 129 mln zł. Środki te przyczyniły się do powstania 2080 nowych firm.

– 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji dla innowacyjnego pomysłu

– Czy firmy zapłacą ZUS, dopiero gdy jest dochód?

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Martyna

25 marca 2017 Odpowiedz

Fajny wpis. Nieskromnie powiem, że i mi udało się pozyskać środki z tego programu. Ten sposób został fajnie opisany w 1 książce (Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę) i udało się. Lektura wręcz obowiązkowa 🙂
Bo priorytet to walczyć o swoje kochani 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*