Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bezrobotni zakładają firmy i tworzą miejsca pracy

Coraz większa jest rzesza osób bezrobotnych, które decydują się na założenie firmy dzięki dotacjom z Powiatowych Urzędów Pracy. Jak wynika z danych statystycznych większość z tych osób radzi sobie w biznesie bardzo dobrze i nadal prowadzi swoje firmy. Niektóre początkujące firmy tak się rozwinęły, że ich założyciele zatrudniają lub zamierzają zatrudnić pracowników.

„Bezrobotni mogą ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej od 2004 roku. Wtedy weszła w życie ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Wcześniej mogli starać się o nisko oprocentowane pożyczki na ten cel. Kwota dotacji wynosi od 2004 roku równowartość pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie – 14,8 tys. zł. Bezrobotny może ubiegać się także o niższą kwotę dotacji. – Zwykle bezrobotni wnioskują o maksymalną kwotę – mówi Alicja Stelmaszczyk z powiatowego urzędu pracy (PUP) w Nidzicy. „ – czytamy w „Gazecie prawnej”.

”Coraz więcej osób otrzymuje takie wsparcie. Tylko w pierwszych trzech kwartałach tego roku dzięki środkom z Funduszu Pracy powstało prawie 37 tys. firm. Można szacować, że do końca roku będzie ich 50 tys. To o ponad 5 tys. więcej niż w 2007 roku. W 2006 roku firmę w ten sposób założyło 33,7 tys. osób, a w 2005 – 27,9 tys.” – pisze „Gazeta prawna”.

Nie ma prowadzonych dokładnych statystyk na temat efektywności wykorzystania przyznanych bezrobotnym środków. Szacunki wskazują, że większość osób, które pozyskało dotację nadal prowadzi swój biznes. Według gazety, bezrobotni , którzy rozpoczęli działalność gospodarczą dzięki dotacji z PUP utworzyli nawet 200 tysięcy miejsc pracy.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule Pawła Jakubczaka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
dm 24 lis 2008 (14:58)

Dotacje z urzędu są niewątpliwie bardzo potrzebne. Dzięki nim wielu ludzi ma z czym wystartować zakładając firmy. Jedyne co mnie irytuje, to ograniczenia nakładane na osoby składające wniosku. Chodzi mi min o to, że pieniądze należy przeznaczać w odpowiednich wlk procentowych na konkretny cel. A tak być nie powinno. Każdy pomysł na biznes powinien byc traktowny indywidualnie i dopiero wówczas określane powinny być kwoty na konkretny cel. Wielu ludzi nie ma swojego lokalu, a urząd pracy narzuca z góry, że pieniądze mają być przeznaczone w wys 70% dotacji, właśnie na lokal.