Biurokracja bez ram

Urzędy w Polsce nie działają według jednego standardu pracy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Ta sama sprawa załatwiana w Krakowie może oznaczać 30 czynności urzędniczych do wykonania, ale w Gdańsku już 88. Tak jest na przykład z rejestracją samochodu.

Wszystkiemu winne są różne wewnętrzne procedury wypracowane przez różne urzędy. Każdy tworzy je po swojemu i do tej pory nikt nie podjął się próby sporządzenia szczegółowej instrukcji. Bałagan wpływa na tempo załatwiania spraw. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przeprowadził badania, w których sprawdzono pracę 30 urzędów: 8 marszałkowskich, 8 wojewódzkich i 14 miast powiatowych.

Zdaniem naukowców najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów. Ograniczyłoby to znacznie liczbę procedur oraz przyspieszyło załatwienie spraw. W przypadku wspomnianej rejestracji samochodu, można by to wykonać za pomocą 15 czynności urzędowych. I wcale nie potrzeba do tego zmiany prawa w Polsce – dodaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*