Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co można stracić podpisując umowę-zlecenie?

Miałem 3 umowy o prace na czas określony, ostatnia ważna do 2008 r. Rozwiązano ze mną tą umowę z dwutygodniowym wypowiedzeniem, a po upływie dwóch tygodni chcą zawrzeć ze mną umowę-zlecenie. Co tracę na umowie zleceniu?

Na początku trzeba powiedzieć, że można podpisać z pracownikiem kolejno tylko dwie umowy o pracę na czas określony. Podpisanie z pracownikiem trzeciej umowy na czas określony staje się automatycznie umowa o pracę na czas nieokreślony (o ile przerwy między kolejnymi umowami o pracę na czas określony nie przekraczały miesiąca). Zatem pracodawca nie ma prawa podpisać z panem obecnie umowy zlecenia.

Proszę pamiętać, że w umowie zleceniu pracownik zobowiązuje się do wykonania określonej pracy, w określonym terminie, za określone wynagrodzenie.
Także w przypadku takiej umowy jest Pan zobowiązany do szczególnej staranności działania. Różni ją od umowy o pracę, przede wszystkim to, że:

  • nie ma tu podporządkowania pracodawcy,
  • w zasadzie pracodawca ma obowiązek odprowadzania za Pana składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe, zaś wypadkowe jest obowiązkowe, jeśli wykonuje Pan pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez pracodawcę); w praktyce jednak, jeśli jest Pan już objęty ubezpieczeniami (np. jako student), to pracodawca składek nie odprowadza (w ten sposób oszczędza),
  • nie ma żadnych ograniczeń w liczbie kolejnych takich umów,
  • nie skutkuje dla pracodawcy obowiązkiem udzielania urlopu, wypłacania odprawy, zapłaty za okres niezdolności do pracy (choroby).

Generalnie umowa o pracę na czas nieokreślony jest dla Pana stabilniejszą formą zatrudnienia i to jedynie Pan traci obecnie podpisując z pracodawcą umowę zlecenie.

Podstawa prawna: Art. 734 – 751 Kodeksu cywilnego

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.