Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co z handlem rzeczami używanymi?

Zamierzam otworzyć firmę zajmująca się sprzedażą używanych części rowerowych i zastanawia mnie jedna rzecz: przypuśćmy, że części również używane będę kupował w Niemczech, a następnie sprzedawał je jako również używane. A co, gdy na zakupione używane elementy nie dostanę faktury? Jak to jest widziane w kwestii rozliczenia?

Polecam Panu, aby formą rozliczenia była jednak faktura VAT. Dzięki takiej możliwości ma Pan zawsze prawo do rozliczania się z VAT-u , a takiej formy używa większość firm w Polsce. Natomiast jest również możliwość, aby wystawić fakturę również dla firm rozliczających się na zasadach faktury za granicą. W obecnym systemie prawnym dzięki fakturze VAT UE może Pan prowadzić interesy zarówno w kraju jak również poza granicami na obszarze całej Unii Europejskiej. Od momentu przystąpienia do UE podczas dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny staje się Pan automatycznie osobą, która posiada już ten europejski nr VAT UE. Jako zarejestrowany podatnik VAT czynny obowiązana jest umieszczać NIP na fakturach oraz w ofertach.

Podatnicy VAT, którzy podlegają obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni – obowiązani są przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Po złożeniu przez podatnika zgłoszenia rejestracyjnego naczelnik urzędu skarbowego rejestruje go jako podatnika VAT UE i potwierdza ten fakt na przygotowanym do tego celu druku.

Zarejestrowani podatnicy VAT UE, którzy uzyskali z US potwierdzenie o swojej rejestracji – przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku. Podatnicy mają obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

W przypadku gdy zarejestrowany podatnik VAT UE nie podał w zgłoszeniu rejestracyjnym, iż zamierza rozpocząć dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów – przed dniem dokonania pierwszej takiej dostawy złożyć musi zgłoszenie aktualizacyjne.

Gdy podatnik VAT UE nie będzie wykonywał wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia – powinien również złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego. Termin na złożenie zawiadomienia o zaprzestaniu ww. działalności wynosi 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności. Zgłoszenie takie stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT UE.

W przypadku gdy podatnik VAT UE nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podmiot z rejestru jako podatnika VAT UE i powiadamia go o powyższym.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku (Dz.U. Nr 54 poz 535 z póź zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.