Co z tym podatkiem ekologicznym?

Chcę w styczniu kupić samochód z Niemiec. Czy będę musiała zapłacić podatek „ekologiczny”? Kiedy wchodzi on w życie?

Jak na razie nie będzie obowiązywał podatek ekologiczny. Sejm już w pierwszym czytaniu odrzucił rządowy projekt ustawy wprowadzający nowy podatek ekologiczny od samochodów, który zastąpić miałby krytykowaną akcyzę.

Według projektu podatek ekologiczny miał być pobierany jednorazowo w momencie pierwszej rejestracji pojazdu na terenie naszego kraju. Jego wysokość zależeć miała od norm ekologicznych, jakie spełniałby dany samochód, oraz od pojemności silnika. Wysokość podatku akcyzowego jest uzależniona od wieku samochodu oraz od wartości jego zakupu. Zdarzają się w związku z tym i to dość często przypadki zaniżania wartości auta. Nowy podatek miał udaremnić tego rodzaju proceder, gdyż jego wysokość nie byłaby związana w żaden sposób z ceną zakupu nowego bądź używanego auta. W obecnej sytuacji akcyza będzie obowiązywać z pewnością jeszcze przez ponad pół roku a może i dłużej.

Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z dnia 26.02.2004 r. nr 29, poz. 257 i nr 68, poz. 623)

Przemysław Gogojewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*