Coraz więcej firm wybiera ryczałt

Coraz więcej przedsiębiorców wybiera ryczałt ewidencjonowany jako formę rozliczania się z fiskusem. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że liczba firm korzystających z tej formy opodatkowania wzrosła w 2007 roku o 16 tys. – czytamy w „Gazecie prawnej”. Takie dane oznaczają, że w Polsce już około 133 tys. przedsiębiorstw zdecydowało się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

„Ponad 539 tys. podatników rozliczało się w tej formie z pozarolniczej działalności gospodarczej, a ponad 133 tys. z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Te dane nie dziwią. Od kilku lat występuje stała tendencja: podatników płacących ryczałt od najmu przybywa, a z działalności gospodarczej ubywa. Potwierdzają to również wyniki za 2007 rok. O ponad 25 tys. więcej osób płaciło ten podatek z tytułu najmu, a o ponad 8 tys. mniej z działalności gospodarczej” – pisze „Gazeta Prawna”.

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiągnęli w 2007 roku przychód brutto ogółem w kwocie 41 996 016 tys. zł, z czego przychody osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wyniosły 40 174 064 tys. zł i stanowiły 95,66 proc. ogólnej kwoty przychodów, a osób fizycznych osiągających przychody wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wyniosły 1 821 952 tys. zł i stanowiły 4,34 proc.” – informuje „Gazeta Prawna”.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form rozliczania się z fiskusem przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Podatek jaki firma płaci wybierając ryczałt jest uzależniony od wielkości przychodów przedsiębiorstwa. Poza tą formą przedsiębiorca może wybrać podatek liniowy, skalę podatkową oraz kartę podatkową.

Wiecej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Przybyło ponad 16 tysięcy podatników ryczałtu”, autorstwa Ewy Matyszewskiej.

Dowiedz się więcej o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*