Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy będąc na zwolnieniu będę musiała opłacać cały ZUS?

Pracuję w pewnej firmie. Dodatkowo założyłam działalność gospodarczą, tak więc płacę tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wygląda opłacanie ZUS-u, gdy pójdę na długie zwolnienie, urlop macierzyński, wychowawczy i czy w ogóle będę mogła iść na wychowawczy w firmie, w której obecnie jestem zatrudniona. Czy będąc na zwolnieniu, czyli w okresie bezskładkowym sama będę musiała opłacać 100% ZUS-u?

Pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS podczas urlopu macierzyńskiego urlopu wychowawczego. Pracodawca nie może tutaj skorzystać z żadnego zwolnienia od opłacania składek, gdyż jest Pani cały czas pozostaje w stosunku pracy. Sytuacji uległa by zmianie jeżeli pracodawca zwolnił by Panią zanim jeszcze zdążyła by Pani pójść na urlop macierzyński.

W czasie trwania urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca za bardzo nie może Panią zwolnić. Gdyby jednak taka sytuacja niała miejsce polecam od razu zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Prawo do urlopu macierzyńskiego zgodnie z art. 180 k.p. przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  • 16 tygodni przy pierwszym porodzie;
  • 18 tygodni przy każdym następnym porodzie;
  • 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni przy pierwszym porodzie. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie zaś przysługuje urlop niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania jego wymiaru. Przewidywana data porodu powinna być stwierdzona zaświadczeniem lekarskim. Skorzystanie z części urlopu macierzyńskiego przed porodem nie jest obowiązkiem lecz prawem pracownicy. Zatem, jeżeli pracownica nie skorzysta z tego uprawnienia, to po porodzie przysługuje jej urlop macierzyński w pełnym wymiarze.

Na mocy art. 181 k.p. urlop macierzyński może być przerwany tylko w sytuacji, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

  • urodzone dziecko wymaga opieki szpitalnej,
  • pracownica wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Pozostałą część urlopu pracownica może wykorzystać w terminie późniejszym – po wyjściu dziecka ze szpitala. Przerwa w wykorzystaniu tego urlopu nie powinna być dłuższa niż okres pobytu dziecka w szpitalu.

Skrócenie urlopu macierzyńskiego następuje z mocy prawa w następujących przypadkach:

  • w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka (art.1801k.p.);
  • w razie rezygnacji matki z wychowywania dziecka z jednoczesnym jego oddaniem do przysposobienia lub do domu małego dziecka, matce nie przysługuje część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka.

Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni (art.182 k.p.). Pracownica oddająca dziecko powinna niezwłocznie powiadomić o tym fakcie pracodawcę.

Podstawa prawna: Art. 181 Kodeksu pracy

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.