Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy daty na fakturach muszą być po kolei?

Wystawiam faktury z całego tygodnia (np. od 01.02 do 06.02) w jednym dniu np. 07.02.06. Czy daty sprzedaży na dokumentach najmu muszą być po kolei?

Faktura VAT powinna zostać wystawiona w dniu dokonania sprzedaży. Są firmy które ściśle przestrzegają tego terminu, a zatem jeżeli wystawia Pan fakturę o kilka dni później z inna datą niż data faktycznej sprzedaży, osoby zainteresowane mogą po prostu mieć zastrzeżenia. Najlepiej zatem wystawiać fakturę z datą dokonania faktycznej sprzedaży.

Dla przypomnienia dodam, że zgodnie z art. 87 Ordynacji podatkowej podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub wykonujący wolny zawód obowiązani są – na żądanie kupującego lub usługobiorcy – wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Do wystawiania faktur VAT zobowiązani są wszyscy „czyni” (tzn. zarejestrowani w urzędzie skarbowym podatnicy i nie wybrali zwolnienia od podatku (art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy o VAT) oraz nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych od VAT (art. 7 ust. 1 ustawy lub czynności zwolnione przepisami wydanymi na podstawie art. 47 ustawy) podatnicy, którzy posiadają numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym (tzn. zarejestrowali się ale nie dostali jeszcze NIP-u posługują się REGON-em, PESEL-em.

Faktura VAT ma zawierać co najmniej:

  • dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”,
  • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  • numery identyfikacji podatkowej lub numery tymczasowe (REGON, PESEL) sprzedawcy i nabywcy (obok numeru tymczasowego należy dopisać wyraz „REGON” lub „PESEL”),
  • faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych (benzyny) wlewanych do baku samochodu winny zawierać dodatkowo numer rejestracyjny pojazdu,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
  • wartość sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
  • stawki podatku,
    10) gdy towar lub usługa są zwolnione z podatku lub opodatkowane są stawką niższą od 22 % symbol towaru lub usługi (SWW, KU, PKWiU), określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu.

Taka sama sytuacja ma miejsce przy najmie lokali użytkowych, tam też brana pod uwagę jest data od kiedy wynajmuje lokal i dokumentacja w takim przypadku również powinna być precyzyjna.

Podstawa prawna: Art. 87 ordynacji podatkowej ( Dz.U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.