Czy firmy zapłacą ZUS, dopiero gdy jest dochód?

Od stycznia 2017 roku małe firmy płacące podatek CIT zapłacą niższą 15 proc. stawkę. Wszystko za sprawą projektu ustawy obniżającej obciążenia podatkowe małych przedsiębiorców. Obniżenie CIT-u dla mniejszych firm było jedną z flagowych obietnic wyborczych zarówno prezydenta Andrzeja Dudy jak i Beaty Szydło. Czy pozostałe zapowiedzi jak „firma na próbę” czy płacenie ZUS-u, dopiero gdy pojawia się dochód również doczekają się projektu? Warto przypomnieć, że takie deklaracje składano już w 2014 roku.


Małe przedsiębiorstwa odprowadzają obecnie do budżetu podatek w kwocie 19 % uzyskiwanych dochodów brutto. Jeśli przesłany do konsultacji społecznych projekt zostanie przyjęty przez sejmowa większość to od przyszłego roku zmniejszą się podatkowe obciążenia mniejszych „citowców”. Z preferencyjnej stawki skorzystać będą mogły przedsiębiorstwa, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.2 mln euro. Także przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność będą mogli skorzystać z korzystnej stawki podatkowej.

ZUS dopiero, gdy dochód?

Stawka 15 proc. to nie jedyna istotna obietnica wyborcza nowej władzy. We wspomnianym już dokumencie programowym z 2014 roku Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało także pomysł „firmy na próbę”. Inspiracją były w tym przypadku rozwiązania obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Osoba rozpoczynająca przygodę z biznesem według propozycji miała mieć możliwość wyboru czy rejestracja jej firmy nastąpi po 6 czy 12 miesiącach od podjęcia pierwszych kroków w biznesie. Po upływie tego czasu młody biznesmen mógł podjąć ostateczną decyzję czy kontynuuje działalność czy ona wygasa. 

Fragment dokumentu programowego z 2014 roku (str. 80)

źródło: pis.org.pl/dokumenty

Z pomysłem firmy na próbę łączy się bezpośrednio propozycja, aby młoda firma odprowadzała w tym okresie składki do ZUS dopiero, gdy w jej księgach pojawi się dochód(obecnie składki płacone są niezależnie od dochodów). Przedsiębiorca, którego działalność nie będzie przynosić dochodów miał zostać zwolniony w „okresie próbnym” ze zobowiązań wobec ZUS. Podobnie miało być w przypadku podatków. Okres „ochronny” młodego przedsiębiorcy zapowiadano na 18 do 24 miesięcy. Na realizację tych obietnic czekają zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy. Warto o nich przypominać nowej władzy.

Tabela. Jak rosły składki na ZUS w ostatnich latach

źródło: opracowanie własne

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

bogumin

26 lutego 2016 Odpowiedz

Ważne pytanie: ilu drobnych przedsiębiorców zaliczanych do mikro i małych płaci CIT – podatek dochodowy od osób prawnych? Poza tym to nie podatek dochodowy stanowi największe obciążenie dla przedsiębiorców, w tym tych zatrudniających pracowników, ale składki ZUS – tym należało zająć się w pierwszej kolejności.

Pablo

26 lutego 2016 Odpowiedz

Może jestem naiwny ale sądzę,że większość, jeśli firma nie ma dochodu to nie ma firmy, z tą różnica, że płacą PIT nie cit.
Może nie są to wielkie kwoty ale jak na 1 osobową działalność 450 za styczeń poszło a zus to inna sprawa – to trzeba skasować jest to zwyczajnie nieuczciwy system.

N

26 lutego 2016 Odpowiedz

Chciałem tylko zaznaczyć iż „małe firmy płacące podatek CIT zapłacą niższą 15 proc stawkę” to chodzi tylko o spółki z O.O. które stanową nieco ponad 10% wszystkich działalności gospodarczych w Polsce. Pozostałe 90% stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze, które w tym projekcie zostały pominięte.

takie tam

26 lutego 2016 Odpowiedz

czyli nic się nie zmieni;-) można to ująć tak w ustawie zapis się zmieni, dla Państwa to żadna strata finansowa dla zwykłego kowalskiego prowadzącego jed. dz. głos. żadne ulepszenie.Nikt nie stawił nikt nie zyskał, słowo dotrzymane.

rych

27 lutego 2016 Odpowiedz

zapomnijcie , że cokolwiek się zmieni . Przecież ktoś musi płacić na kasty uprzywilejowane , na hordy urzędników i sukienkowych

ron

29 lutego 2016 Odpowiedz

Jak PIS rozwiąże problem astronomicznych składek ZUS dla samozatrudnionych to będę na nich głosował jak na razie czekam już 18 lat na zmiany od czasów nieszczęsnych reform Buzka.

E4TRF

29 lutego 2016 Odpowiedz

A miał być procentowy ZUS od wysokości dochodu … jak zwykle robi się po naszemu 🙁

zyga

15 marca 2016 Odpowiedz

predzej kaza umarlakom placic jeszcze ZUS

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*