Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy mogę iść na macierzyński, mając firmę?

Żona wraca po urlopie macierzyńskim do pracy. Z kolei ja chciałbym pójść na urlop wychowawczy, ponieważ ona więcej zarabia. Myślę też o założeniu firmy. Jak wygląda sprawa zobowiązań wobec ZUS w takim przypadku?

Nie ma żadnych przeszkód, aby rozpoczął Pan działalność gospodarczą. Powinien Pan jednak wiedzieć, że osobie prowadzącej firmę nie przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy jest tylko i wyłącznie świadczeniem pracowniczym w rozumieniu art. 186 kodeksu pracy.

Urlop wychowawczy jest kontynuacją urlopu macierzyńskiego. Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie pracownikowi korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w sytuacji gdy trudno pogodzić obowiązki zawodowe z opiekuńczymi. Proszę pamiętać, że urlop wychowawczy przysługuje każdemu z rodziców dziecka także wtedy, gdy pozostają oni w związku nieformalnym, oraz opiekunowi dziecka. Na uwagę zasługuje również fakt, że ustawodawca dopuszcza możliwość korzystania z urlopu macierzyńskiego jednocześnie przez oboje rodziców jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące.

Zgodnie z Kodeksem pracy prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi pozostającemu w zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Proszę pamiętać, że składki ZUS wynikające z urlopu wychowawczego, zarówno składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób na urlopach wychowawczych finansowane, są w całości przez budżet państwa. Pracodawca, który udzielił urlopu wychowawczego, sporządza jedynie dokumenty ubezpieczeniowe, w których wykazuje należne składki – nie dokonuje natomiast wpłat składek do ZUS. Wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oblicza się od: kwoty świadczenia pielęgnacyjnego dla osób na zasiłkach. Powinien Pan wiedzieć również, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne osób na urlopach wychowawczych oblicza się również od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego.

Podstawa prawna:

  • Art. 186-186 (7) Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. z 2003 r., nr 230, poz. 2291)

    Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.