Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy muszę bać się KPiR i pozostać na ryczałcie?

Prowadzę firmę męża, rozliczamy się na podstawie karty podatkowej. Przez swoje roztrzepanie lub zmęczenie zrobiłam nieplanowany prezent dla ZUS-u i wpłaciłam składkę zdrowotna z XI w wysokości 1800! Zreflektowałam sie po chwili i napisałam pismo do ZUS-u o rozliczenie konta (uwzględniając grudzien 2005) i o zwrot nadpłaty na nasze konto. Słyszałam, że nie oddadzą – prawda to? Poza tym chciałabym zmienić formę rozliczenia. Czy bać się książki i pozostać na ryczałcie, będąc płatnikiem VAT?

Oczywiście nie ma problemu ze zwrotem nadpłaty składki zdrowotnej. Proceduralnie należy się Pani zwrot stanowiący różnicę pomiędzy kwotą wpłaconą, a właściwą składką za dany miesiąc. W tym celu powinna Pani wystosować pismo do ZUS wyjaśniające całą sprawę i oczywiście podając w wyjaśnieniu nr. konta na który miał by być przelana różnica w składce. Taka czynność oczywiście może trwać sporo czasu, ale tak czy siak należy się zwrot nadpłaty składki zdrowotnej.

Jeżeli chodzi o drugą sprawę, to nie powinna się Pani bać księgi przychodów i rozchodów i proponuję przejść na tę formę rozliczenia od nowego roku. W tym celu należy jedynie powiadomić fiskusa o zmianie formy rozliczania na księgę przychodów i rozchodów. Proszę pamiętać że taką formę będzie musiała Pani prowadzić przez kolejny rok podatkowy. KPiR to forma opodatkowania odpowiednia dla firm nie posiadających wysokiego zysku lub tych, które nie przewidują zysku w pierwszym okresie działalności. Podatek płacimy od faktycznie uzyskanego dochodu. Aby ustalić dochód należy od uzyskanych przychodów odjąć koszty prowadzenia działalności. Wymaga to prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, w której zapisane będą wszystkie zdarzenia gospodarcze (takie jak poniesione koszty i obroty firmy). Jeśli przychody przewyższają koszty wówczas powstaje dochód do opodatkowania, jeżeli jest odwrotnie – powstaje strata (wówczas podatku się nie płaci, a stratę można odliczyć od dochodu uzyskanego w ciągu najbliższych pięciu lat.

Podstawa Prawna:

  • Art. 805-845 Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1971 r. nr 16, poz. 93 z póź zm.)
  • Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. nr 137, poz. 926)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.