Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy należy mi się urlop okolicznościowy?

Czy osoba zatrudniona na umowę zlecenie ma prawo domagać sie 2 dni wolnych z tytułu śmierci rodzica, a dokładnie matki. Jeżeli pracownik nie skorzystał z tego przywileju czy w takim razie należą mu się za te dni pieniążki?

Pracownikiem w rozumieniu art.2 Kodeksu pracy, jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub tez spółdzielczej umowy o pracę. Kodeks pracy zatem podaje definicje pracownika którym jest osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy określonej tymi przepisami i bynajmniej nie jest to umowa zlecenia jak w Pani przypadku. Pracownika przebywającego na urlopie okolicznościowym wynagradza pracodawca lub otrzymuje on rekompensatę pieniężna od organu, który go powołał do stawienia się w swojej siedzibie i w związku z tym uniemożliwił mu stawienie się w miejscu pracy i wykonywanie obowiązków (chyba, że zakładowe prawo pracy stanowi inaczej i przewidują zachowanie pełnej wysokości wynagrodzenia pomimo zwolnienia).

Natomiast wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę w wysokości równej wynagrodzeniu, jakie pracownik otrzymałaby za urlop otrzymuje pracownik wówczas, gdy jego nieobecność jest spowodowana:

  • badaniami zleconymi przez lekarza, a mające związek z jej ciążą lub na opiekę nad dzieckiem do lat czternastu;
  • oddaniem krwi w punkcie krwiodawstwa lub przeprowadzeniem z tego powodu specjalistycznych badań;
  • koniecznością poszukiwania nowej pracy z winy pracodawcy;
  • wezwaniem do stawienia się w charakterze świadka lub strony w postępowaniu pojednawczym;
  • koniecznością przeprowadzenia okresowych badań lekarskich oraz szczepień ochronnych;
  • ślubem pracownika lub jego dziecka, śmiercią i pogrzebem jego dziecka, małżonka, ojca, matki, ojczyma, macochy, siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, lub innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika, bądź też pod jego bezpośrednią opieką;
    urodzeniem się dziecka pracownika;
  • koniecznością spełnienia obowiązków wynikającą z przynależności pracownika do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wszystkie te uprawnienie przysługują jednakże pracownikowi który ze swoim pracodawcą związany jest stosunkiem pracy. W Pani przypadku niestety nie ma to zastosowania.

Umowa zlecenie jak w Pani przypadku jest umowa cywilnoprawną. Przedmiotem umowy zlecenia jest zobowiązanie do dokonania jedynie określonej czynności prawnej, nie zaś każdej czynności. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do zachowania należytej staranności w przedmiocie samego zlecenia. Zatem staranność wykonanej usługi nie ogranicza się w tym przypadku do jej samego wykonania , lecz również do wykonania go w sposób nie budzący zastrzeżeń. Poza tym zleceniobiorca powinien wykonać powierzone mu zobowiązanie osobiście. Tym samym umowa zlecenie ma nieco szerzej nakreślone kompetencje niż to ma miejsce w umowie o dzieło. Jeżeli na podstawie umowy zlecenia nie możemy mówić o stosunku pracy nie można też mówić o prawach i obowiązkach pracowniczych, a w tym do szeroko rozumianego prawa do urlopu okolicznościowego. W Pani przypadku byłby to urlop związany z śmiercią rodzica, który niestety Pani nie przysługuje.

Podstawa prawna: art. 2 Kodeksu pracy

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.