Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy po wyrejestrowaniu spółki powinienem dalej płacić na ZUS?

Spółka cywilna zostala zamknięta w styczniu poprzez zgłoszenie do urzędu miasta i wyrejestrowane z EDG, na co mam dowód. Do ZUS razem z ostatnią miesięczną deklaracją poszedł druk wyrejestrowania. Jednak po jakimś czasie przyszły zawiadomienia o zaległych składkach. Kilka razy wyjaśniałem telefonicznie, osobiście okazywałem kwitek z UM. Przez ok. 3 lata był spokój. Niedawno dostałem decyzję od ZUS wzywającą do zapłaty zaległych składek za lata 2000-2003. Czy jeśli zagubili mój druk, to mogę się sądzić z nimi?

Uważam, że na podstawie art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.) nie ma Pan obowiązku opłacania składek ZUS po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej. Kwit z Urzędu Miasta stwierdzający, że faktycznie nie prowadzi Pan już firmy powinien w oddziale ZUS być wystarczający. Oczywiście może Pan się sądzić w tej sprawie z ZUS, jednakże lepszym rozwiązaniem jest zawsze porozumienie się i wymiana argumentów.

Jeżeli wypełniał Pan druki wyrejestrowujące Pana z opłacania składek i znalazły się na nich błędy to ZUS tego rodzaju dokumenty powinien Panu przedstawić celem ich uzupełnienia. Oczywiście składek w takim przypadku nie powinie Pan w ogóle zapłacić. Proszę pamiętać, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się osobę prowadzącą tę działalność na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Obowiązek ubezpieczeń społecznych osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, a ustaje z dniem zaprzestania jej wykonywania. Tak więc dla rozstrzygnięcia istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych decydujące znaczenie ma faktyczne prowadzenie działalności, a nie tylko posiadanie uprawnień do jej prowadzenia. Zatem przy likwidacji takiej działalności bezprzedmiotowym stają się roszczenia ZUS względem Pana.

Zasady uzyskiwania uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.). Zgodnie z definicją działalności gospodarczej podaną w art. 2 tej ustawy, działalnością tą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Warunek ciągłego i zorganizowanego prowadzenia działalności wynikał również z przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm.). Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W myśl obowiązującego do 31 grudnia 2006 r. art. 7e ustawy Prawo działalności gospodarczej, wpis do ewidencji działalności gospodarczej podlega wykreśleniu w przypadku m.in. zawiadomienia o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli zaprzestaje Pan wykonywania działalności, na formularzu ZUS ZWUA jako kod przyczyny wyrejestrowania z ubezpieczeń podaje 100 (ustanie tytułu do ubezpieczeń), a na formularzu ZUS ZWPA podaje kod przyczyny wyrejestrowania płatnika 111 (zaprzestanie prowadzenia działalności).

Podstawa prawna: Art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.