Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy początkujący przedsiębiorca może wziąć auto w leasing?

Rozpoczynam prowadzenie własnej działalności gospodarczej – placówki bankowej. Czy w związku z powyższym mogę już teraz wziąć w leasing samochód osobowy? Czy możliwy jest również leasing nieruchomości dla prowadzenia placówki PAF (operator pocztowy).

Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej ma prawo być leasingobiorcą, bez względu na to, co jest przedmiotem umowy (samochód określonej marki, czy nieruchomość służąca pod działalność gospodarczą). Jedyną przeszkodą jest fakt, że większość leasingodawców wymaga od przyszłego leasingobiorcy potwierdzenia, czy dana osoba jest faktycznie finansowo zdolna do ponoszenia kosztów leasingu. Większość firm leasingowych żąda, aby przyszły leasingobiorca dostarczył im zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w ZUS-ie oraz urzędzie skarbowym.

Leasingobiorcą może być każdy, kto chce prowadzić własną działalność inwestycyjną, lecz nie posiada kapitału własnego na zakupienie potrzebnych urządzeń i wyposażenia. Przedmiotem umowy leasingu mogą być budynki, budowle, maszyny i urządzenia produkcyjne, linie technologiczne, środki transportu i inne środki trwałe oraz wyposażenie nowe i używane.

Umowa leasingu jest umową cywilno- prawną, regulowaną przepisami kodeksu cywilnego, na mocy której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo to użytkowania określonego dobra (środka trwałego), którego jest właścicielem, w zamian za określone płatności, tzw. raty leasingowe. Okres użytkowania przedmiotu leasingu jest ściśle określony. Inaczej mówiąc, leasing polega na okresowym umożliwieniu odpłatnego korzystania z określonego dobra.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.