Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy podatek liniowy jest dobrym wyjściem?

Właśnie otwieram działalność i nie wiem na jaki podatek powinienem się zdecydować. Pracuję w pewnej firmie, dzięki czemu wpadam w drugi próg podatkowy. Oprócz tego pieniądze zarabia moja żona. Do tej pory rozliczaliśmy się razem, ale ponoć jak wybiorę 19% podatek liniowy, nie będziemy mogli już tego robić. Jak to się ma do całości?

Powinien Pan sam podjąć trudy prowadzenia działalności gospodarczej. Moim zdaniem mało korzystne wydaje się aby Państwo zawiązali spółkę cywilną lub też podjęli wspólnie trudy prowadzenia działalności gospodarczej. Wszelkie te zabiegi niestety nie mają wpływu na zmniejszenie składek i podatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Tym samym doradzam aby samodzielnie podjął Pan trudy prowadzenia działalności gospodarczej i również w sposób samodzielny rozliczał się z przychodów osiąganych dzięki jej prowadzeniu. Przejście na podatek liniowy oznacza utratę prawa do ulg i odliczeń podatkowych, jednakże istnieje taka możliwość aby Państwo wspólnie rozliczali się podatkiem liniowym. Wszelkie formy opodatkowania zależą w dużej mierze od rachunku korzyści i strat związanych z wyborem odpowiedniej dla siebie formy opodatkowania.

Korzystne jest to, że w podatku liniowym dochody opodatkowane są jedną stawką podatku, co oczywiście jest bardzo opłacalne dla osób, których dochody przekraczają progi skali podatkowej. Natomiast dla osób, których dochody z działalności mieszczą się w pierwszym progu skali podatkowej, wybór podatku liniowego będzie niekorzystny z uwagi na utratę prawa do odliczenia od podatku kwoty wolnej wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej.

Do wad należy zaliczyć fakt, iż przedsiębiorcy podatku liniowego nie mogą rozliczać się łącznie z małżonkiem (nawet jeżeli mają inne dochody poza działalnością np. dochody z umowy o pracę) oraz korzystać z ulg czy odliczeń. Zważywszy jednak na fakt, że większość ulg i odliczeń została zniesiona, powyższe ograniczenie nie będzie miało już istotnego znaczenia dla przedsiębiorców. Możliwe jest również, że w sytuacji, gdy podatnik ma np. nabyte prawa do odliczeń budowlanych, z odliczeń tych korzystał małżonek podatnika podatku liniowego (oczywiście w swoim odrębnym zeznaniu rocznym).

Podatnicy podatku liniowego są zobowiązani wpłacać zaliczki na podatek w wysokości 19% dochodu, w terminie do dnia 20- tego miesiąca następnego za miesiąc poprzedni. W tym też terminie są zobowiązani składać do urzędu skarbowego deklaracje według określonego wzoru (PIT-5L). Mają możliwość odliczania od podstawy opodatkowania składki na ubezpieczenia społeczne (o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) oraz od podatku – składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podatnicy podatku liniowego mają też prawo do korzystania z uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatek ten ustala się w oparciu od dochód wykazany w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy – jeżeli w zeznaniu tym podatnik nie wykazał dochodu lub wykazał dochód mieszczący się w kwocie wolnej od podatku. Wówczas podatek ustala się w oparciu o dochód wykazany w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Podatek w uproszczonej formie ustala się jako 1/12 podatku należnego, obliczonego przy zastosowaniu stawki 19 % od dochodu wykazanego w jednym z powyższych zeznań. Jednym z warunków korzystania z uproszczonej metody wpłacania zaliczek, jest poinformowanie właściwego urzędu skarbowego najpóźniej w terminie do 20-tego lutego danego roku podatkowego, o zmianie sposobu wpłacania zaliczek.

Podstawa prawna: Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.