Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy posłowie rzeczywiście uratowali podwykonawców?

Problem podwykonawców inwestycji drogowych zbulwersował opinię publiczną. Okazało się, że wielkie firmy doprowadziły do bankructwa mniejsze przedsiębiorstwa, którym nie zapłaciły za wykonane przez nich prace. Posłowie zainterweniowali, czego owocem jest projekt ustawy umożliwiającej wypłacenie należności podwykonawcom przez GDDKiA. Zdaniem PKPP Lewiatan jest to zły pomysł.

Projekt zakłada, że podwykonawcy i dostawcy, którzy nie otrzymali zapłaty od kontrahentów realizujących inwestycje na zlecenie GDDKiA, będą mogli zgłosić się do tej instytucji w celu zaspokojenia należności. GDDKiA będzie mogła im wypłacić pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego, które następnie, jako strona silniejsza, wyegzekwuje od głównego kontrahenta. Jednak nie będzie to takie proste.

Do zgłoszenia trzeba będzie dołączyć wezwanie do zapłaty, pozew oraz umowę. Jeżeli kontrahent nie posiadał umowy z głównym wykonawcą, to ma duży problem. Teoretycznie będzie musiał wymusić na nim podpisanie kontraktu z datą wsteczną, co w zasadzie jest niewykonalne.

Problemy z dużymi przedsiębiorcami

Projekt zakłada wypłatę zaliczek do 50% należności, ale opiera się na spisie wierzycieli głównego wykonawcy postawionego w stan upadłości. Wypłata kolejnej części zależeć będzie od dokumentów, które „już prawomocnie” stwierdzają istnienie należności – dodaje PKPP Lewiatan. Organizacja podkreśla, że projekt dyskryminuje dużych przedsiębiorców.

Zwracają uwagę na sposób kwalifikacji przedsiębiorców. Podstawowym kryterium jest wielkość zatrudnienia. Pracodawca zatrudniający na umowę o pracę 260 osób będzie dużym przedsiębiorcą, zaś zatrudniający 20 pracowników na etat i równocześnie zlecający zadania na podstawie umów handlowych z 400 samozatrudnionymi będzie nadal małym przedsiębiorcą. To oznacza, że ci, którzy zatrudniają pracowników na etat są karani za to, że nie korzystają z umów cywilnoprawnych – podkreśla PKPP Lewiatan.

Ł.P

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.