Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy pracownikom zakładu pracy chronionej należą się dodatkowe środki?

Czy pracownikom zatrudnionych przez zakład pracy chronionej należą się okresowo środki czystości, posiłki regeneracyjne, dodatki socjalne itp.?

Niestety na ten temat Ustawa o ochronie pracowników niepełnosprawnych w stosunkach pracy z dnia 27 sierpnia 1997 r. i Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z późn. zm.) milczy. Znaczy to nie mniej nie więcej jak tylko to, że pracodawca według własnego uznania dostarcza pracownikowi niepełnosprawnemu środków czystości jak również wszelkiego rodzaju posiłków regeneracyjnych, jak również dodatków socjalnych.

Istnieje jednak zawsze możliwość skargi do Państwowej Inspekcji Pracy na pracodawcę, że warunki pracy są nieodpowiednie jak na zakład pracy chronionej. Wszelkie regulacje prawne powodujące dodatkowe uprawnienia pracowników niepełnosprawnych stanowią w szczególności przepisy art. 15 – art. 20 tejże ustawy. Stanowiące, że osoba niepełnosprawna w zależności od orzeczonego stopnia niepełnosprawności ma prawo do:

  • niższej normy czasu pracy tj. 7 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin pracy tygodniowo,
  • zakazu zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, z wyjątkiem osób zatrudnionych przy pilnowaniu i osób, którym – na ich wniosek- lekarz prowadzący badania profilaktyczne wyrazi na to zgodę,
  • wynagrodzenia nie niższego niż wynagrodzenie przysługujące pracownikom świadczącym pracę, przy zachowaniu powszechnie obowiązujących norm czasu pracy,
  • dodatkowej 15 minutowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
  • dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego,
  • prawa uczestniczenia w turnusach rehabilitacyjnych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
  • zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Są to zasady pracy chronionej, które dotyczą pracowników posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Natomiast zasady dotyczące pracowników posiadających orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności to:

  • normy czasu pracy wynoszącej 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin pracy tygodniowo,
  • zakazu zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, z wyjątkiem osób zatrudnionych przy pilnowaniu i osób, którym na ich wniosek, lekarz prowadzący badania profilaktyczne wyrazi na to zgodę,
  • dodatkowej 15 minutowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Podstawa prawna

: Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.