Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy student może liczyć na dofinansowanie?

Jestem studentem i chciałbym założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą związaną z „paintballem”- wypożyczanie sprzętu do gry, organizowanie rozgrywek itd. Od czego mam zacząć? Czy jako student mogę skorzystać z jakiegoś dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Jakie warunki muszę spełnić żeby rozpocząć taką działalność?

Niestety sam fakt, że jest Pan studentem, nie zwalnia Pana na mocy obowiązującego prawa z jakiegokolwiek częściowego zwolnienia z opłacania składek ZUS, czy też odprowadzania należności do Urzędu Skarbowego. A zatem jest Pan zmuszony jak każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej do spełnienia tych samych warunków rejestracyjnych własnej działalności gospodarczej. A zatem na początku należy zgłosić wpis do ewidencji działalności gospodarczej do właściwego Urzędu Miejskiego w Wydziale Działalności Gospodarczej i Przekształceń Własnościowych. W urzędzie wypełnia się stosowny formularz, który uzyskać można na miejscu. Po upływie dwóch tygodni urząd wystawi stosowne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zaświadczenie to należy odebrać po upływie tego terminu w tym samym miejscu, w którym podanie zostało złożone. Jest ono niezbędne do dalszej procedury zgłaszania działalności gospodarczej. Koszt wpisu to opłata skarbowa w wysokości od 50-200 zł, zaś opłata za zmianę danych, np. adresu, miejsca wykonywania działalności, zakresu działania to koszt 50-100 zł. I to byłoby na tyle, jeżeli chodzi o rozpoczęcie procedury.

Proszę pamiętać, że nie załatwia się wszystkiego „od ręki” i prawie w każdej instytucji przewidziany jest termin do załatwiania czynności urzędowych. formalności proceduralne trwają od 3 do 4 tygodni. Po otrzymaniu zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, należy złożyć podanie do Urzędu Statystycznego o:

  • wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej,
  • przyznanie numeru identyfikacyjnego – REGON.

Podanie to można złożyć jednak dopiero po otrzymaniu zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, a to z tego względu, iż ksero tego zaświadczenia będziesz musiał złożyć w Urzędzie Statystycznym. We wniosku mającym charakter formularza, który otrzymujesz na miejscu, podajesz swoje dane osobowe oraz precyzujesz charakter i przedmiot swojej działalności gospodarczej. Następuje to w ten sposób, że określasz urzędnikowi rodzaj działalności, który ją precyzuje numerem według Polskiej (PKD) i Europejskiej (EKD) Klasyfikacji Działalności. Te wszystkie dane będę zawarte w zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON, który zostanie Ci przyznany po upływie min. 1 tygodnia, max. 2 tygodni. Formalności dokonywane są bez opłat skarbowych.

Należy również założyć rachunek bankowy firmy (zgodnie z art. 13 prawa o działalnosci gospodarczej). W tym celu należy posiadać Regon i wyrobioną pieczątkę naszej firmy (pieczątka jest niezbędna przy wypełnianiu dokumentów bankowych). Posiadanie rachunku bankowego wymagane jest przy zgłoszeniu działalności gospodarczej w Urzędzie Skarbowym. Wypełniając odpowiedni formularz zgłoszeniowy jest Pan zobligowany do podania nazwy banku i numeru konta firmy.

Następnie należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym rozpoczęcie działalności gospodarczej wypisując odpowiedni PIT (formularz zgłoszeniowy). Wszelkie niejasności, wątpliwości i pytania należy kierować do urzędników w Urzędzie Skarbowym, wymagając od nich rzetelnej i jasnej informacji. Przy zgłaszaniu rozpoczęcia działalności gospodarczej, oprócz odpowiedniego zgłoszenia identyfikacyjnego musi się dołączyć ksero:

  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
  • zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON.

Podstawa prawna

: Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.