Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Deklaracje składane przez małych podatników rozliczających się kasowo

W myśl art. 99 ust. 2 ustawy, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. W tym samym terminie obowiązani są do wpłacenia podatku na rachunek urzędu skarbowego.

VAT-7K

Wzór kwartalnej deklaracji określanej jako VAT-7K stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 89, póz. 852 ze zm.).

Deklaracje VAT-7K składane są zarówno przez małych podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń podatku VAT, jak i małych podatników, którzy nie wybrali kasowej metody rozliczeń, jednak zdecydowali o kwartalnym sposobie rozliczania podatku VAT (art. 99 ust. 3 ustawy).

Deklaracja VAT-7K w swej konstrukcji i sposobie wypełniania nie różni się zasadniczo od miesięcznej deklaracji VAT-7, czego dowodem są wspólne objaśnienia do obu rodzajów deklaracji, stanowiące załącznik nr 3 do powołanego wyżej rozporządzenia.

Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową w sposób szczególny dokonują również rozliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 16 ustawy o VAT mogą oni obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony, dopiero w rozliczeniu za kwartał, w którym:

  • uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury;
  • dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem
    kwot wynikających z decyzji celnych
  • nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

Oznacza to, iż tak jak w przypadku podatku należnego, gdzie obowiązek podatkowy został związany z uregulowaniem należności przez kontrahenta, tak przy podatku naliczonym możliwość jego odliczenia została związana z uregulowaniem należności przez podatnika. Należy zwrócić uwagę, iż zarówno w odniesieniu do podatku należnego, jak i podatku naliczonego nie ma mowy o otrzymaniu lub uiszczeniu zapłaty, lecz o uregulowaniu należności, co wskazuje, iż chodzi tu o wszystkie sposoby wygaśnięcia należności w tym np. o potrącenie. Przy czym o ile obowiązek podatkowy w podatkunależnym na pewno powstanie, nawet gdy kontrahent nie ureguluje swojej należności, o tyle brak uregulowania należności przez podatnika uniemożliwia mu dokonanie odliczenia.

Wyjątki

Od powyższej zasady wprowadzono jednak kilka wyjątków:

  • w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także przypadku, w którym podatnikiem z tytułu dostawy towarów jest ich nabywca – odliczenie może być dokonane w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tych czynności, w przypadku tzw. towarów i usług powszechnych
    (art. 19 ust. 13 pkt 1), jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – odliczenie dokonywane jest w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności,
  • w   przypadku   gdy   podatnik   traci   (lub   rezygnuje)   prawo   do   zwolnienia
    podmiotowego z podatku i sporządza spis z natury towarów posiadanych na dzień
    utraty zwolnienia – podatek naliczony wynikający z tego spisu podlega odliczeniu
    nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu,
    w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej (wpis
    do rejestru) odliczenie podatku naliczonego następuje w rozliczeniu za okres,
    w  którym  podatnik  dokonał tego  wpisu,   pod  warunkiem  zapłaty  podatku
    wykazanego w rejestrze.

W sytuacji gdy podatnik długo zwleka z uregulowaniem należności, odliczenie będzie miało miejsce po upływie znacznego okresu czasu.

Podatnik podejmując decyzję o wyborze kasowej metody rozliczeń powinien zwrócić uwagę na to, kto jest nabywcą sprzedawanych przez niego towarów i usług i czy przypadkiem korzystanie z kasowej metody rozliczeń nie spowoduje utraty konkurencyjności na rynku. Biorąc pod uwagę fakt, iż w większości przypadków mamy do czynienia z rynkiem konsumenta, który wymusza na dostawcach opóźnione terminy płatności nie chcąc równocześnie odraczać prawa do odliczenia podatku naliczonego – decyzja o wyborze metody kasowej może okazać się w wielu przypadkach nietrafna.

W praktyce może wystąpić sytuacja, że mały podatnik rozliczający się kasowo, który z różnych przyczyn nie uregulował należności wynikających z faktur zakupu, nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, natomiast będzie miał obowiązek odprowadzenia podatku należnego od dokonanej sprzedaży, nawet w sytuacji gdy kontrahent nie dokonał zapłaty za wykonaną usługę czy sprzedany towar. Dlatego też metoda kasowa nie zawsze jest metodą „opłacalną” dla podatników.

Podstawa prawna: Ustawa z 11 marca 2004 roku o VAT (Dz.U. Nr.54 poz. 535)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.