Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dlaczego UE dotuje rozwój przedsiębiorczości?

Rozwój gospodarczy i społeczny każdego kraju uzależniony jest od wielu wzajemnie połączonych elementów. Na dobrą kondycję społeczeństwa wpływają takie czynniki jak położenie geograficzne, dostęp do surowców, stan infrastruktury, kapitał, itd. Tego typu zależności powodują powstawanie różnic w rozwoju między poszczególnymi regionami czy państwami. Od razu widać różnice między bogatymi a biednymi krajami Unii Europejskiej, np. między Niemcami i Grecją.

Na pierwszy rzut oka

W naszym kraju na pierwszy rzut oka widać różnicę między wschodnią i zachodnią częścią Polski. Brak infrastruktury i rozwiniętego przemysłu na terenach wschodniej Polski widoczny jest w porównaniu z lepiej rozwiniętą, zachodnią częścią naszego kraju.

W Polsce główną rolę w rozwoju kraju pełni położenie geograficzne (np. bliskość stolicy), infrastruktura (np. zachodnia część kraju) czy dostęp do surowców (np. Górny Śląsk). Te czynniki spowodowane między innymi historycznymi podziałami, doprowadziły do dużej dysproporcji w rozwoju kraju. Regiony leżące na wschodzie są zazwyczaj słabiej uprzemysłowione i uboższe w infrastrukturę. Wyjątkami są okolice Warszawy i Łodzi – z uwagi na położenie dużych aglomeracji miejskich oraz bogate w surowce okolice Bełchatowa oraz Kielc. Obszary te, pomimo lokalizacji w słabiej rozwiniętej części kraju potrafiły wytworzyć sprzyjające warunki do rozwoju gospodarczego i swoim poziomem często odbiegają od średniej krajowej.

Aby zapobiec nadmiernym różnicom osłabiającym potencjał gospodarczy Unii Europejskiej, władze Wspólnoty realizują politykę strukturalną. Zwiększenie spójności gospodarczej i społecznej było jednym z celów wprowadzonych przez Traktat Rzymski ustanawiający Wspólnotę Europejską w 1957r. W ramach polityki strukturalnej Unia wspiera kierowanie rozwojem gospodarczym państw, w taki sposób, aby poszczególne kraje rozwijały się równomiernie, dochodząc do poziomu wyżej rozwiniętych państw.

W polityce strukturalnej UE, dużą rolę odgrywa tzw. regionalna polityka strukturalna, polegająca na wyrównywaniu różnic między regionami. Poza rozwojem regionalnym, ważnym aspektem są też działania horyzontalne podejmowane na terenie całego kraju. Wiążą się one ze wzrostem zatrudnienia, restrukturyzacją rolnictwa (w tym rozwoju obszarów wiejskich), rybołówstwa, ochrony środowiska i transportu.

Działania

Działania prowadzona są wspólnie z krajami członkowskimi. W praktyce oznacza to, że państwa wspólnie z Komisją Europejską opracowują plany i zakres pomocy udzielanej przez UE. Podstawowymi instrumentami pomocy w ramach polityki strukturalnej są fundusze strukturalne. Realizacja polityki strukturalnej wymaga dużych nakładów, które w części finansowane są z budżetu wspólnotowego, zaś w pozostałym stopniu z budżetów krajowych. Z budżetów funduszy strukturalnych kierowane jest wsparcie na programy krajowe. Krajowe środki (budżet centralny i samorządowy), są ważnym uzupełnieniem pomocy UE. Środki te stanowią minimum 15% całej pomocy udzielanej danemu krajowi.

Jednym z ważnych elementów polityki strukturalnej jest wspomaganie przedsiębiorczości. Kraje Unii dostrzegają potrzebę wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, zdając sobie sprawę, że od ich kondycji w dużej mierze zależy stan gospodarki Wspólnoty i jej konkurencyjność na rynkach światowych.

Tego typu polityka prowadzona jest jednak nie tylko w stosunku do państw członkowskich. Z myślą o wyrównaniu poziomu gospodarczego krajów Wspólnoty i krajów kandydackich, programami pomocowymi objęte są również państwa ubiegające się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Fundusze przedakcesyjne stworzono na wzór unijnych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Komisja Europejska uruchomiła je w celu zdynamizowania procesów poprzedzających przystąpienie nowych członków do stosowania prawodawstwa wspólnotowego oraz korzystania w przyszłości z funduszy strukturalnych.

Wiele polskich firm obawia konkurencji ze strony zachodnich przedsiębiorstw po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Są też przedsiębiorcy, którzy widzą w tym wydarzeniu szansę rozwoju i wejścia na nowe rynki. Obie strony mają swoje racje. Jednak i dla jednych i dla drugich, szansą jest wykorzystanie pomocy z funduszy strukturalnych. Przyszłe działania firmy będą skuteczniejsze, jeśli skorzysta się z programów przedakcesyjnych przygotowujących przedsiębiorstwa do obecności na rynkach UE. Dlatego też prezentujemy cykl artykułów, które przybliżą Państwu możliwość uzyskania dotacji i być może pomogą w podjęciu decyzji o skorzystaniu z którejś z dostępnych form wspierania przedsiębiorczości.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.