Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dodatkowe zobowiązania podatkowe

Obok określania kwoty zaległości podatkowych czy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w prawidłowej wysokości, organy podatkowe mogą również ustalać dodatkowe zobowiązanie podatkowe, nazywane powszechnie sankcją. Od początku obowiązywania ustawy o VAT regulacje dotyczące sankcji budziły wątpliwości.

Podstawa wymierzania sankcji

Do przepisów ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54, póz. 535 ze zm.), przeniesione zostały uregulowania dotyczące sankcji, jakie istniały w starym stanie prawnym. Nadal przepisy „sankcyjne” znaleźć można w dziale dotyczącym ewidencji (art. 109 ustawy), choć w zasadzie o nakładaniu sankcji już od 1997 r. decyduje nie wadliwość ewidencji prowadzonych przez podatnika, ale nieprawidłowości w składanych przez niego deklaracjach dla podatku od towarów i usług.

W myśl art. 109 ust. 4 ustawy o VAT, w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania.

Sankcję w tej samej wysokości nakłada się również w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej. Organ podatkowy określa wówczas kwotę zwrotu w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zawyżenia.

Te same zasady stosuje się w przypadku zawyżenia różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust, 1, tj. zawyżenia wykazanej w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, przenoszonej do rozliczenia w następnym okresie rozliczeniowym. W ustawie o VAT powtórzono także budzące szereg wątpliwości przepisy, z których wynika, iż sankcje w postaci ustalenia 30% dodatkowego zobowiązania podatkowego stosowane są, w przypadku gdy podatnik:

  • wykazał w deklaracji podatkowej i otrzymał kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę
    zwrotu podatku naliczonego, a powinien wykazać kwotę zobowiązania podatkowego
    podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego,
  • nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.

Poza zakresem sankcjonowania jest natomiast sytuacja, w której podatnik wykazał
nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym (zamiast wykazać zobowiązanie podatkowe), lecz nadwyżki tej nie otrzymał w postaci zwrotu bezpośredniego.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.