Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dokonywanie bezpośredniego zwrotu różnicy w podatku

Podatnik VAT czynny ma prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów, jeżeli mają one związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. To podstawowe prawo podatników VAT związane jest ściśle z prawem do otrzymania zwrotu z urzędu skarbowego, powstałej w danym okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Zwrot jest prawem podatnika

W wyniku rozliczenia – podatku należnego od dokonywanych w danym okresie czynności podlegających opodatkowaniu i podatku naliczonego od dokonywanych w tym okresie zakupów towarów i usług, w deklaracji VAT może wystąpić:

  • nadwyżka podatku należnego nad naliczonym – i kwota ta podlega wpłacie do urzędu skarbowego w terminie, w którym należy złożyć deklarację za dany okres, bądź też
  • nadwyżka podatku naliczonego nad należnym – i kwota ta  podlega  rozliczeniu w następnym okresie rozliczeniowym, albo zwrotowi na rachunek bankowy podatnika.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, sam decyduje o tym, czy kwotę tej nadwyżki wykaże, jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (miesiąc bądź kwartał), czy też zażąda zwrotu tej kwoty z urzędu skarbowego na wskazany rachunek bankowy.

Zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest, zatem prawem podatnika, z którego może on, choć nie musi skorzystać. Może także zażądać zwrotu bezpośredniego tylko części nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, natomiast pozostałą część wykazać jako kwotę do przeniesienia.

Tylko w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności podlegających opodatkowaniu i w związku z tym w deklaracji nie wystąpi podatek należny, nie będzie mu przysługiwało prawo do bezpośredniego zwrotu podatku naliczonego i jest to jedyny przypadek, gdy ma on obowiązek rozliczenia podatku naliczonego w następnym okresie rozliczeniowym.

W pozostałych przypadkach podatnik otrzyma wykazany zwrot na rachunek bankowy, przy czym czas oczekiwania na ten zwrot może być różny, w zależności od spełnienia szeregu warunków określonych w ustawie o VAT.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.