Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dyskutują albo robią

Komu należałoby po kilku latach pracy dla kogoś sugerować założenie własnej firmy? Czy byłbyś dobrym przedsiębiorcą?

Mój partner w biznesie…

… często żartuje, że jego znajomi dzielą się na dwie kategorie: takich, którzy na przyjęciach i imprezach towarzyskich dyskutują i opowiadają o swoich pomysłach na interes, o przyszłych wielkich prywatnych przedsięwzięciach i biznesach, oraz takich którzy je robią. W tym sformułowaniu mieści się wiele prawdy. Osobiście uważam, że prywatna przedsiębiorczość ma bardzo dużo wspólnego osobistym położeniem, cyklem rozwoju osobistego (nie zawodowego) człowieka. Założenie własnej firmy prawie zawsze wiąże się z ryzykiem: finansowym, możliwością utraty statusu i pozycji w pracy, posiadanego stanowiska, układów, relacji, itp. Dlatego, ludzie którzy posiadają rodziny i dzieci na utrzymaniu, spłacają zaciągnięte kredyty na dom, mieszkanie i samochód, posiadają ustabilizowane stanowiska w firmach, rzadko kiedy decydują się na zakładanie własnej działalności. Ryzyko jest zbyt duże, maja zbyt dużo do stracenie i za bardzo się boją. Potwierdzają to również statystyki: najwięcej przedsiębiorców rozpoczyna swoja działalność w wieku 20 – 30 lat oraz po 45 -50 latach życia. Dlatego uważam, że jeżeli ktoś ma pomysł, jest osobą przedsiębiorczą i lubi ciężko pracować dla własnej satysfakcji i kieszeni, a zakłada że po kilku latach pracy dla kogoś założy własną firmę, oszukuje sam siebie, tylko jeszcze o tym nie wie. Własną firmę trzeba zakładać 2 do 3, maksymalnie 5 lat po studiach.

Aleksander Drzewiecki, prezes i współzalożyciel e-Learning.pl – firmy szkoleniowej

Do założenia własnej firmy…

… nie wystarczy kilkuletnia praca nawet w najlepszej firmie. Potrzebne są również określone predyspozycje i umiejętności. Jeżeli dana osoba stwierdza: mam wszystko, co jest potrzebne do tego, by moja własna firma funkcjonowała z powodzeniem- nic nie stoi na przeszkodzie, by te atuty wykorzystać. Nader często jednak firmę postanawia założyć osoba, której jedyną motywacją jest ucieczka od konfliktów z pracodawcą, nie umiejąca funkcjonować w grupie – i niestety nie jest to dobry powód do opuszczenia firmy i założenia własnej. Firmę powinny zakładać osoby spełnione zawodowo a nie sfrustrowane tym, że są niedocenieni. To tak jakby „na złość babci odmrozić uszy” Czy o to chodzi?

Małgorzata Małecka, niezależny trener i doradca personalny

Założenie własnej firmy wiąże się…

… ze sporym ryzykiem – nisz rynkowych jest coraz mniej, a konkurencja olbrzymia. Na szczęście pojawiają się jednak nowe obszary działań (jak np. e-business), które można umiejętnie zagospodarować. Własną firmę powinny założyć osoby, które nie mieszczą się już w często hermetycznych strukturach organizacji i w jakimś sensie poza nią wyrastają. Osoby te powinny posiadać jednak silną psychikę, być konsekwentne i zdecydowane, ale jednocześnie cierpliwe i wytrwałe. Powinny być one osobami dobrze zorganizowanymi i posiadającymi zmysł przedsiębiorczości. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o umiejętność poruszania się na obecnym rynku, niezbędnym jest umiejętność przewidywania tego co może nastąpić w przyszłości i na tyle elastyczne nastawienie, aby zmiany te w miarę możliwości wyprzedzać. Pożądaną jest również co najmniej dobra wiedza na temat działalności, którą firma będzie prowadziła (plus świadomość i znajomość planów konkurencji) oraz tzw. „dobra ręka” w doborze ewentualnych współpracowników. To wszystko razem może jednak nie zagrać bez przysłowiowego „łutu szczęścia” lub jak wolą niektórzy znalezienia się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.

Jacek Goś, specjalista ds. rekrutacji

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.