Działalność rozpoczniemy bez czekania na dokumenty

Już 31 marca 2009 roku w życie wchodzą przepisy znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej według których osoba zakładająca działalność gospodarczą wszystkie procedury załatwi w jednym okienku. Zgodnie z nowymi regulacjami młody przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność z momentem złożenia wniosku o wpis do ewidencji. Dotychczas mógł to zrobić dopiero po przejściu całej procedury rejestracji firmy.

„Od 31 marca 2009 r. nie będzie już nadmiernych formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Każdy będzie mógł rozpocząć działalność handlową, usługową lub produkcyjną już w dniu założenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Natomiast we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej może wskazać późniejszy termin podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.” – informuje „Gazeta prawna”.

Według nowych przepisów osoba rejestrująca działalność gospodarczą będzie mogła złożyć wniosek osobiście albo przesłać do urzędu gminy listem poleconym poświadczonym podpisem notariusza. Na stronach urzędów dostępne będą także elektroniczne formularze umożliwiające rejestrację poprzez stronę www. Istotna jest także wiadomość, że początkujący przedsiębiorca nie będzie musiał z tytułu złożenia wniosku o wpis uiszczać żadnych opłat. Dotychczas opłata za wpis do ewidencji działalności gospodarczej wynosiła 100zł.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Rozpoczęcie działalności bez czekania na dokumenty”, autorstwa Małgorzaty Piaseckiej-Sobkiewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*