Emigracja uczy przedsiębiorczości

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zlecił przebadanie powracających z emigracji Polaków. Z badań tych wynika, że emigracja uczy przedsiębiorczości i samodzielności. Polacy, którzy wracają do kraju, lepiej radzą sobie na rynku pracy – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Gazeta Wyborcza Wrocław”.

”- Ponad trzy czwarte emigrantów twierdzi, że od początku planowało powrót po określonym czasie. Drugim ważnym czynnikiem był fakt zrealizowania założonego planu finansowego – tak odpowiadała blisko połowa respondentów. Na decyzję o powrocie wpłynęła też utrata pracy (13 proc.) niskie zarobki (10 proc.), ale też poprawa sytuacji w Polsce – np. wzrost płac w danym zawodzie (35 proc.). Prawie co piąty respondent twierdził, że wrócił, żeby podjąć lub kontynuować naukę w kraju” – czytamy w ”Gazecie Wyborczej Wrocław”

”Jak radzą sobie po powrocie do Polski?  Wyniki naszych badań potwierdzają, że osoby wracające z zagranicy lepiej radzą sobie na polskim rynku pracy niż przed wyjazdem. Emigracja uczy samodzielności, przedsiębiorczości – przed wyjazdem jedynie co setny prowadził swoją działalność gospodarczą, a po powrocie już co dziesiąty” – czytamy dalej.

Co robią Polacy, którzy wrócili z zagranicznych wojaży do kraju, lub zostali za granicą, ale stracili tam pracę. Nasi rodacy za granicą bardzo rzadko decydują się w takiej sytuacji na pobieranie zasiłku dla bezrobotnych, który bardzo często przysługuje im w danym kraju. Ci, którzy wrócili do kraju zachowują się podobnie. Jedną z opcji, którą wybierają jest własny biznes.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Gazety Wyborczej Wrocław”, w rozmowie z Bartoszem Trzaskalskim, w artykule Marzeny Żuchowicz Pt. ”Dolnośląscy emigranci z zagranicy wracają o wiele lepsi”.

Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*