Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Faktury korygujące wystawiane przez i dla małych podatników rozliczających się kasowo

Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest generalnie obrót. Obrót ten podlega zmniejszeniu o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Zasada ta dotyczy również małych podatników stosujących metodę kasową.

Regulacje prawne

Szczegółowe regulacje dotyczące rozliczania faktur korygujących zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r, w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, póz. 971). Faktury korygujące, z punktu widzenia skutków podatkowych jakie wywołują, można umownie podzielić na dwa rodzaje:

  • faktury korygujące in minus (zmniejszają podatek należny u sprzedawcy i podatek naliczony u nabywcy),
  • faktury korygujące in plus (zwiększają podatek należny u sprzedawcy i podatek naliczony u nabywcy).

Faktury korygujące in minus wystawiane są w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

  • udzielono rabatów,
  • dokonano zwrotu sprzedawcy towarów,
  • nastąpił zwrot nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy VAT,
  • dokonano zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,
  • stwierdzono pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, jeżeli korekta tych błędów zmniejsza pierwotnie wykazaną kwotę podatku.

Z kolei faktury korygujące in plus wystawiane są w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

  • podwyższono cenę,
  • stwierdzono pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, jeżeli korekta tych błędów zwiększa wykazaną pierwotnie kwotę podatku.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.