Google zapłaci miliony za dobry pomysł

Przez ostatnie dziesięć lat nauczyliśmy się w Google, że praktycznie wszystko może być inspiracją dla dobrych pomysłów. Dlatego z okazji obchodów dziesiątych urodzin Google ogłasza uruchomienie „Projektu 10100” (czyt. „dziesięć do potęgi setnej”), zapraszając wszystkich do zgłaszania pomysłów, które mogą zmienić świat pomagając jak największej liczbie ludzi.

W ramach konkursu zachęcamy naszych użytkowników do zgłaszania ciekawych pomysłów, które mogą pomóc innym i przeznaczamy 10 milionów dolarów na realizację pięciu najlepszych z nich. Nie są ważne ani skala przedsięwzięcia, ani poziom zaawansowania technologicznego. Liczy się jedynie siła oddziaływania. Spośród nadesłanych pomysłów wybierzemy 100 najlepszych, a następnie poprosimy naszych użytkowników o głosowanie na te projekty, które ich zdaniem zasługują na finansowanie. W ten sposób wyłonionych zostanie 20 propozycji, spośród których jury wybierze maksymalnie pięć zwycięskich projektów.

Pragniemy, aby koncepcja głosząca, że dobre pomysły mogą mieć najróżniejsze początki znalazła zastosowanie globalne. Google Chrome powstał, gdy inżynierowie zdali sobie sprawę, że potrzebna jest całkowicie nowa przeglądarka, która dostatecznie dobrze poradzi sobie z aplikacjami internetowymi. Źródłem powstania serwisu Google News była frustracja programisty, który po wydarzeniach 11 września 2001 nie mógł zgromadzić w jednym miejscu wiadomości ze wszystkich stron świata.

Wiemy, że jest na świecie wiele genialnych pomysłów, które mogą zostać urzeczywistnione jedynie przy odpowiednim wsparciu i finansowaniu. Jakie pomysły są naszym zdaniem świetne? Na przykład realizowane przez zaledwie dwuosobowy zespół przedsięwzięcie, które ma pomóc milionom ludzi mozolnie przenoszącym na głowach w odległe miejsca 18-litrowe wiadra wody. Pomysł polega na zaprojektowaniu i rozprowadzaniu stosunkowo tanich, 90-litrowych pojemników o nazwie Hippo Water Roller, które można łatwo toczyć po ziemi. Proste, ale efektywne rozwiązania to też np. projekt First Mile Solutions mający na celu zapewnienie dostępu do Internetu odciętym od świata społecznościom w krajach rozwijających się. Jednym z pomysłów jest mocowanie na dachach autobusów urządzeń Wi-Fi, które wykrywają i przesyłają przechowywane wiadomości i e-maile podczas przejazdu autobusu po obszarach pozbawionych dostępu do Internetu. Google z wielką niecierpliwością czeka na możliwość sfinansowania projektów o podobnej sile oddziaływania.

Google kończy dziesięć lat. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób świętowania niż umożliwienie ludziom niesienia pomocy innym. Niech wygrają ci, którzy pomogą najbardziej!

Więcej informacji można znaleźć tutaj

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*