Ile start-upów powalczy o dotację? 800 tys. zł do wzięcia

W marcu minął rok od startu programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów” realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W grze o 800 tys. zł dotacji pozostało 210 inkubowanych start-upów – dowiedział się w PARP portal MamBiznes.pl.

Program „Platformy startowe” wystartował w marcu 2016 roku, foto: Hub of Talents

Inicjatywa dla osób z innowacyjnym pomysłem na biznes wystartowała 1 marca w ramach działania 1.1.2 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Po roku autorzy najlepszych projektów są na ostatniej prostej do zdobycia bezzwrotnej dotacji.

Inkubacja na platformie startowej

Pilotażowy program z pulą 65,6 mln zł objął swoim zasięgiem województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie , lubelskie, i podkarpackie. Założeniem inicjatywy było wsparcie pomysłodawców w stworzeniu produktu lub usługi i wypracowaniu skalowalnego biznesu. W projekcie mogli wziąć udział innowatorzy w wieku do 35. lat, na których czekało merytoryczne wsparcie oraz szansa uzyskania finansowego wsparcia. Nabór pomysłów prowadzony przez trzy akceleratory Hub of talents, TechnoparkBiznesHub,oraz Connect zakończył się 4 listopada ubiegłego roku. Do realizujących program akceleratorów wpłynęło łącznie około 2000 biznesplanów, z których ostatecznie wyłoniono 210 projektów. Według stanu na 29 marca 2017 r. zakończono 34 programy inkubacyjne, pozostałe 176 są w trakcie realizacji. – ustalił MamBiznes.pl.

Co po inkubacji?

Zgodnie z założeniami pilotażu proces inkubacji pomysłu biznesowego na platformie startowej trwa od 2 do 6 miesięcy, według indywidualnego programu inkubacji, uwzględniającego potrzeby i możliwości start-upu. W ramach inkubacji prowadzone są prace nad rozwojem pomysłu biznesowego zmierzające do przygotowania innowacyjnego produktu w postaci zweryfikowanego rynkowo MVP (Minimum Viable Product) oraz do opracowania na jego podstawie rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego zwiększającego szanse na sukces rynkowy.

Podmioty, które pozytywnie przejdą proces inkubacji w ramach Platformy startowej otrzymają rekomendację wystawiona przez Animatora Platformy i opiekuna start-upu potwierdzającą, że dany pomysł wart jest inwestycji środków publicznych. Taka rekomendacja będzie podstawą do ubiegania się o dofinansowanie na rozwój pomysłu biznesowego w ramach Poddziałania 1.1.2 POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Pierwsze pomysły z dotacjami

Aby uzyskać finansowy zastrzyk pomysłodawca zobowiązany będzie do złożenia w PARP wniosku wraz z załączoną pozytywną rekomendacją Platformy. Projekty, które pozytywnie przejdą ocenę formalną zostaną skierowane do oceny merytorycznej. Podczas posiedzenia Panelu Ekspertów pomysłodawcy będą mogli przekonać do swojego projektu i zwiększyć szansę na pozyskanie finansowania. Po tym etapie twórcom start-upów zostanie już tylko oczekiwanie na decyzję, która zostanie podjęta maksymalnie w ciągu 60 dni. Umieszczenie na liście szczęśliwców oznaczać będzie uzyskanie bezzwrotnej dotacji w kwocie do 800 tys. zł. Wysokość wsparcia zależeć będzie od kwoty, o którą ubiegał się dany innowator.

Pierwsze dotacje już zostały przyznane. Pieniądze na dalszy rozwój projektu uzyskały m.in. dwa projekty inkubowane na platformie Hub of Talents. Pierwszym projektem jest Literacka sp. z o.o., która uzyskała 776 177,50 zł dotacji. Właściciele firmy stworzyli Literacką Mapę Świata będącą platformą społecznościową. Drugim start-upem jest Slavic Monsters, którego autorzy otrzymali 779 365,00 zł wsparcia.  Pomysłodawcy rozwijają pomysł geolokalizacyjnej gry mobilnej w świecie mitologii słowiańskiej.

Działanie 1.1 „Platformy startowe dla nowych pomysłów” PO PW ma charakter pilotażowy. Aktualnie Platformy zakończyły rekrutację innowacyjnych pomysłów. Jeżeli ewaluacja programu pilotażowego wykaże zasadność jego dalszej realizacji, działanie będzie kontynuowane – dowiedzieliśmy się w PARP. Osoby, które chciały skorzystać z tego programu może zainteresować, że w ramach Poddziałania 1.1.2 „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” PARP prowadzi nabór wniosków o udzielenie grantu w trybie jednomiesięcznych etapów. Pomysłodawcy mogą nadsyłać swoje aplikacje do 21.07.2017 r.

Przeczytaj także: Wszystko o dotacjach unijnych na własny biznes

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*