Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje przy dodatkowym miejscu pracy?

Pracę zaczęłam w maju 2003 r. Do tej pory jedyną przerwą był urlop macierzyński. W obecnym zakładzie jestem zatrudniona od listopada zeszłego roku. Ponadto jestem zatrudniona w innym zakładzie na 1/2 etatu od czerwca zeszłego roku. Ile przysługuje mi urlopu wypoczynkowego?

Na podstawie art.154 § 1 kp. Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, jeżeli jest zatrudniony jest krócej niż 10 lat, natomiast ma prawo do 26 dni jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. § 2 określa wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wymiar ten ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc jako podstawę wymiar urlopu określony w § 1.

Jeżeli przy dokonywaniu obliczeń wyjdzie niepełny dzień urlopu, wówczas zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Jeżeli jest Pani zatrudniona w dwóch różnych zakładach pracy to w każdym z nich ma Pani prawo do urlopu wypoczynkowego stosownego do okresu pracy. Do okresu zatrudnienia wlicza się również okresy nauki (art.155 kp.). Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi corocznie. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn pracodawca nie udzielił Pani jeszcze urlopu ma Pani prawo żądać ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy , lub też dochodzić swoich praw przed Sądem Pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się po upływie 3 lat od dnia w którym roszczenie o udzielenie urlopu stało się wymagalne. Należy pamiętać że do każdego kolejnego urlopu nabywa Pani prawo z dniem 1 stycznia każdego kolejnego roku kalendarzowego. Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu nabędzie w ciągu roku kalendarzowego prawo do 10 dni urlopu, jeżeli ogólny staż pracy tego pracownika jest krótszy niż 10 lat albo 13 dni, jeżeli staż pracy tego pracownika wynosi co najmniej 10 lat.

Wymiar zaległych urlopów pozostaje na niezmienionym poziomie, ale sposób ich udzielania będzie wynikał z nowych przepisów. Na podstawie art. 180 kp. prawo do urlopu macierzyńskiego nie jest związane z urlopem wypoczynkowym, gdyż objęte jest w kodeksie pracy osobną regulacją. Zatem bez względu na fakt zaistnienia urlopu macierzyńskiego, zachowała Pani nadal prawo do urlopu wypoczynkowego. Przy pierwszym porodzie nabyła Pani prawo do 16 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast przy każdym następnym porodzie nabędzie Pani prawa do 18 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna: art 154 , 155, 180 Kodeksu pracy

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.