Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Innowacyjność terapią dla polskiej gospodarki

Polska znajduje się na niechlubnym 23. miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem wspierania innowacyjności. Tymczasem zaproponowane przepisy w nowych regulacjach prawnych hamują innowacyjność, zamiast sprzyjać jej rozwojowi. O tym dlaczego tak jest podyskutujemy w czasie konferencji „Innowacyjność terapią dla polskiej gospodarki”, która na żywo transmitowana będzie na stronach Bankier.pl i Bankier.TV we wtorek 15 marca od godz. 11:00.

W ubiegłym roku nakłady polskich firm na badania i rozwój wyniosły 0,89% PKB. Niestety, sytuuje to nas na szarym końcu wśród krajów Unii Europejskiej. Nasi najbliżsi sąsiedzi – Czesi przeznaczają prawie dwa razy więcej (1,47 % PKB), a liderem w Europie jest Francja z 2,02% PKB.

Jedynie ponad 20% polskich przedsiębiorstw wprowadza innowacje, podczas gdy średnia dla całej UE wynosi 39,5%, a wśród firm niemieckich – ponad 70%. Polski system podatkowy w żaden sposób nie zachęca firm do inwestowania w badania i rozwój. Ulgi podatkowe dotyczą tylko kosztów zakupionych rozwiązań technologicznych, nie obejmują natomiast prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez firmy we własnym zakresie. Tymczasem inne kraje wspierają właśnie taki model innowacyjności, uznając go za najbardziej korzystny i efektywny – np. w Czechach i na Węgrzech całkowita korzyść podatkowa może wynieść 200% kosztów poniesionych na prace badawcze.

Polski przemysł farmaceutyczny jest branżą, która w ostatnim dziesięcioleciu stała się liderem innowacyjności i rozwoju technologicznego na równi z przemysłem produkującym sprzęt transportowy oraz maszyny i urządzenia. Według raportu IBnGR, nakłady sektora farmaceutycznego stanowią około 10% wydatków całego polskiego przemysłu na badania i rozwój. Dodatkowo generuje on ciągle zwiększający się popyt na usługi jednostek badawczo-rozwojowych. Dokonuje się to przy nadzwyczaj małym udziale środków budżetowych wynoszącym 2%, podczas gdy dla całej krajowej gospodarki udział ten wynosi 12%.

O tym jak uzdrowić polską gospodarkę debatować będą eksperci w czasie konferencji pod patronatem ministerstwa gospodarki w Uczelni Vistula „Innowacyjność terapią dla polskiej gospodarki”. Program wydarzenia:

11.00
Otwarcie – dr Henryka Bochniarz, PKPP Lewiatan

11.20 – 13.00
Rola innowacyjności w strategii Polska 2030 – Jakub Wojnarowski – Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, PKPP Lewiatan

Scenariusz na rok 2030. Zagrożenia rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki – prof. Krzysztof Rybiński, WSEI

Współpraca przemysłu z nauką – prof. Janusz Rachoń, Politechnika Gdańska

Znaczenie krajowego przemysłu farmaceutycznego dla polskiej gospodarki – dr Bohdan Wyżnikiewicz, IBnGR

Jak będzie się rozwijał przemysł farmaceutyczny do 2030 roku – prof. Roman Kaliszan, Gdański Uniwersytet Medyczny

Refundacja a rozwój produkcji leków w Polsce – dr Andrzej Cylwik, Case-Doradcy

13.00 – 14.00
Pytania, debata

Zapraszamy do uczestnictwa w transmisji na żywo na stronach Bankier.pl i Bankier.tv.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Fąfara 15 mar 2011 (11:14)

Innowacyjność i polska są niekompatybilne!