Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak często powinny być przeprowadzane badania okresowe?

Od 6 lat pracuję w jednej firmie. Pracuję także przy monitorze. Mój pracodawca nie kierował mnie nigdy na badaniach okresowych. Co ja mam w tej sytuacji zrobić? Czy na pracodawcy ciąży obowiązek skierowania pracownika na takie badania? Jakie są konsekwencje tego stanu rzeczy dla pracownika a jakie dla pracodawcy?

Pracownik powinien przede wszystkim zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy (PIP) w związku z naruszenie praw i obowiązków pracowniczych, wynikających z wstępnych okresowych badań lekarskich. Brak badań wstępnych i okresowych wyklucza możliwość pracy pracownika na danym stanowisku pracy. Dlatego też pracownik nie powinien podjąć pracy bez niezbędnych do tego badań, a pracodawca nie powinien go do tej pracy dopuścić. Naruszenie tego prawa powoduje zazwyczaj poważne konsekwencje finansowe ze strony PIP zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Okresowe badania lekarskie są obowiązkowe dla wszystkich pracowników w różnej częstotliwości. Pracownicy przechodzą badania okresowe:

  • co 2 lata, przy narażeniu na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,
  • co 3 lata, w zakładzie pracy gdzie panuje gorący mikroklimat,
  • co 4 lata, przy stałym korzystaniu z komputera,
  • co 5 lat – przy innej pracy biurowej.

Lekarz może wyznaczyć krótszy termin badania okresowego, jeżeli uzna, że jest to potrzebne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika. Termin badania okresowego powinien zawsze zostać określony w zaświadczeniu lekarskim wydanym po badaniu.

Postawa prawna: Rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1405 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.