Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak naliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Mam problem z naliczeniem wynagrodzenia chorobowego. Słyszałam, że od lutego 2005 podstawę wynagrodzenia chorobowego liczy się z 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Jak to obliczyć? Chciałabym się dowiedzieć jakie są ogólne zasady naliczania wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy (choroba, zwolnienie lekarskie-od 10.03 do 22.03).

Do dnia wejścia w życie noweli ustawy zasiłkowej (tj. do 7 lutego 2005 r.) zasiłek chorobowy przysługiwał przez okres 6 miesięcy (180 dni), a w przypadku zachorowania na gruźlicę – 9 miesięcy (270 dni). Był to tzw. podstawowy okres zasiłkowy, który mógł zostać przedłużony na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS na dalsze 3 miesiące (90 dni). Warunkiem tego przedłużenia była dalsza niezdolność pracownika do pracy oraz pozytywne rokowanie co do odzyskania tej zdolności. Przedłużony okres zasiłkowy mógł więc wynosić maksymalnie 9 miesięcy (270 dni), a w przypadku zachorowania na gruźlicę – 12 miesięcy (360 dni).

Począwszy od 8 lutego 2005 r. zgodnie z „nowymi” zasadami określonymi nowelą ustawy zasiłkowej, okres płatności zasiłku chorobowego – tzw. okres zasiłkowy – wynosi 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą, okres ten nie może być dłuższy niż 270 dni. Niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą oznaczana jest kodem literowym „D”.

Taki okres zasiłkowy dotyczy wszystkich grup pracowników, także tych, którzy byli uprawnieni do rocznego okresu pobierania zasiłku chorobowego, tj.:

  • nauczycieli, do których mają zastosowanie przepisy Karty Nauczyciela,
  • mianowanych urzędników państwowych,
  • mianowanych pracowników samorządowych,
  • mianowanych pracowników Najwyższej Izby Kontroli,
  • urzędników sądu lub prokuratury,
  • urzędników służby cywilnej.

Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą wystąpi bezpośrednio po niezdolności spowodowanej innymi przyczynami, okresy tych niezdolności zlicza się i prawo do zasiłku przysługuje przez łączny okres do 270 dni.

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, niezależnie od tego jakie schorzenia były przyczyną tej niezdolności.

Do okresu zasiłkowego wlicza się także okresy niemożności wykonywania pracy z powodu zwalczania chorób zakaźnych albo zwalczania gruźlicy, lub z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego bądź w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych. Do okresu tego wlicza się również okresy niemożności wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Przez określenie „nieprzerwana niezdolność do pracy” należy rozumieć, że jest to jeden okres niezdolności do pracy, spowodowany tą samą chorobą lub różnymi chorobami, jeżeli nie występuje między nimi przerwa. Oznacza to. że jeżeli między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy, spowodowanymi różnymi chorobami, wystąpi choćby jeden dzień przerwy, w którym ubezpieczony był zdolny do pracy, okres zasiłkowy liczy się od nowa.

Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe na podstawie art. 92 K.p. i zasiłek chorobowy. Wlicza się także okresy, w których pracownik utracił prawo do zasiłku chorobowego z powodu:

  • niezdolności do pracy spowodowanej w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika,
  • niezdolności spowodowanej nadużyciem alkoholu,
  • niezdolności udokumentowanej sfałszowanym zaświadczeniem,
  • wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni. Informację o tym, że niezdolność do pracy spowodowana jest tą samą chorobą, a przerwa między tymi chorobami jest krótsza niż 60 dni, podaje lekarz, wpisując w zaświadczeniu lekarskim kod literowy „A”. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. W takim przypadku zlicza się okresy tych niezdolności i prawo do zasiłku przysługuje przez łączny okres 270 dni.

W razie wątpliwości czy w przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającej ponad 60 dni, ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, należy zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Jeżeli z opinii lekarza wynika, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, okresy niezdolności przypadające przed przerwą i po przerwie zlicza się do jednego okresu zasiłkowego.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.