Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak pozyskać dotację na innowacyjny pomysł

Przedsiębiorcy chcący postawić na innowacyjne przedsięwzięcia mogą się ubiegać o unijne dotacje na ten cel. Aby uzyskać wsparcie finansowe przedsiębiorca musi udowodnić, że kapitał będzie służył rozwojowi innowacyjności firmy, poprawie jakości wytwarzanych towarów bądź świadczonych usług. Środki powinny poprawiać konkurencyjność firm zarówno na lokalnym i krajowym rynku, jak i w skali ogólnoświatowej.

„Założenie jest proste. Podstawowe inwestycje związane z wymianą zużytego sprzętu, zwiększaniem produkcji, rozbudową zakładu firmy, powinny być finansowane ze środków własnych, z kredytów inwestycyjnych lub pożyczek. Fundusze europejskie mogą wejść do gry wtedy, kiedy mamy pomysł na znaczącą zmianę produkcji lub systemu świadczenia usług. Czyli wtedy, gdy chcemy zacząć wytwarzać zupełnie nowe produkty lub poważnie zmienione albo świadczyć dodatkowe usługi, których do tej pory firma nie oferowała. „ – pisze „Rzeczpospolita”.

Jeszcze lepiej jeżeli okaże się, że nasza inwestycja może zostać uznana za innowacyjną. Co to oznacza? Chodzi o wytwarzanie takich towarów lub takich usług, które do tej pory nie były oferowane bądź stosowane. I nie chodzi tu oczywiście o tworzenie kosmicznych technologii. Za innowacyjne może być uznane wyprodukowanie jakiegoś przedmiotu codziennego użytku z nowszych materiałów, dzięki czemu uzyskuje on lepsze właściwości. Jest lżejszy, wytrzymalszy, oszczędniejszy, bardziej ekologiczny.” – czytamy w „Rzeczpospolitej.

Przykład

Firma, która chce uruchomić produkcję długopisów, nie ma szans na uznanie tego za inwestycję innowacyjną. Długopis został wynaleziony już dawno temu. Jeśli jednak, dzięki zastosowaniu nowej technologii, jego wkład będzie wystarczał na dłużej niż w produktach innych firm, a sam długopis będzie podlegał biodegradacji, to szanse inwestora na otrzymanie wsparcia unijnego rosną.

Więcej w „Rzeczpospolite”, w artykule „Jak skutecznie pozyskać dotację na innowacyjne przedsięwzięcia”, autorstwa Michała Kołtuniaka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.