Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak realizować umowę o pracę nakładczą?

Chciałbym uzyskać informację o sposobie realizacji umowy o pracę nakładczą. Czy mogę podpisać taką umowe? Prowadzę własną firmę w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego (agent ubezpieczeniowy).

Nie będzie problemów, jeżeli pomimo wykonywania swojej działalności gospodarczej agenta ubezpieczeniowego podpisze Pan umowę o pracę nakładczą (chałupniczą). Jednakże proszę pamiętać, o tym, że pracą nakładczą nie może być praca agenta ubezpieczeniowego. Szczegółowe zasady zatrudniania na podstawie umowy nakładczej zostały unormowane w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

Praca nakładcza to forma zatrudnienia, odrębna od stosunku pracy, uznawana dość często jako forma pośrednia pomiędzy umową o pracę a umową o dzieło. Zatrudniający nabywa, bowiem pewne uprawnienia pracownicze, jednak nie podlega takiej ochronie, jak pracownik i otrzymuje wynagrodzenie wyłącznie za wykonaną faktycznie pracę. W przypadku pracy nakładczej, tak jak przy umowie o dzieło, ważny jest, bowiem rezultat.

Warunki wykonywania pracy chałupniczej, obowiązki i zakres odpowiedzialności nakładcy i wykonawcy określać powinna umowa o pracę nakładczą. Umowa ta może być zawierana nawet na kilka lat. Strony mają do wyboru kilka rodzajów umów.

Mogą, zawrzeć:

  • umowę na okres próbny nie przekraczający 3 miesięcy,
  • na czas określony,
  • na czas wykonania określonej pracy lub
  • na czas nieokreślony.

Zgodnie z rozporządzeniem umowa powinna być zawarta na piśmie, z określeniem jej rodzaju i podstawowych warunków, a w szczególności rodzaju pracy i terminu jej rozpoczęcia oraz zasad wynagradzania. W umowie strony powinny określić także minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy, a także datę jej zawarcia, dane stron oraz określenie, że jest to umowa o pracę nakładczą.

Umowa nakładcza może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron. Poza tym umowa na okres próbny może być rozwiązana za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, a umowę zawartą na czas nieokreślony można rozwiązać z miesięcznym wypowiedzeniem.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.