Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak się nie stresować tylko racjonalizować

Z opublikowanego przez media raportu wynika, ze do najbardziej stresujących zawodów świata zalicza się: policjanta. strażaka, kontrolera lotów oraz przedstawiciela działu obsługi klienta. Jeśli prowadzisz małą firmę (często jednoosobowa) z pewnością jesteś ta osoba, która w głównej mierze ma do czynienia z klientami. sprzedając swój towar czy usługę musisz liczyć się z tym, ze napotkasz maruderów, którzy będą ci „psuć nerwy”.

Dlatego ważne jest abyś nauczył się panować nad swoim stresem. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest ocena własnego poziomu stresu. W tym celu zamieszamy test, który ułatwi ci to zadanie.

Test poziomu stresu

Odpowiedz na każde pytanie zaznaczając tak lub nie. Następnie przyznaj sobie jeden punkt za każda odpowiedz twierdząca, dodaj liczbę punktów i sprawdź, jaki wynik otrzymałeś.

  1. Wyprowadza mnie z równowagi fakt, ze mam do czynienia, ze mam do czynienia z zdenerwowanymi lub rozczarowanymi klientami.
  2. Mam wrażenie, ze przełożony nie słuch a moich sugestii.
  3. Nie mogę się skupić, gdy ktoś ciągle przerywa.
  4. Często jadam obiad przy swoim biurku.
  5. Moja praca wymaga ciągłego dotrzymania terminów.
  6. Łatwo tracę cierpliwość do klientów i współpracowników.
  7. Regularnie spóźniam się na spotkania.
  8. Porozumiewanie z szefem stanowi dla mnie trudność.
  9. Delegowanie moich obowiązków, kiedy jestem zajęty jest dla mnie trudne lub niemożliwe.
  10. Moja przerwa na obiad jest zawsze krótsza niż 30 min.
  11. Moje miejsce pracy jest duszne, hałaśliwe i ciasne.
  12. Wypijam więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie.
  13. Miewam mniej wolnego czasu niż 2 dni w tygodniu.
  14. Regularnie pracuje wieczorami lub w weekendy.
  15. Mam poczucie, ze dźwigam brzemię odpowiedzialności za swoja prace.
  16. Z reguły nie dotrzymuje terminów.
  17. Musze żonglować kilkoma rzeczami naraz w ciągu swojego dnia pracy.
  18. W ciągu dnia pracuje bez żadnych przerw.
  19. Mam poczucie, ze spędzam w pracy zbyt wiele czasu.

A oto wyniki testu:

Jeśli uzyskałeś od 0 do 5 pkt. twój aktualny poziom stresu jest niski i oznacza, że jesteś albo na emeryturze albo jesteś bardzo doświadczony w zakresie umiejętności panowania nad stresem.

Jeśli uzyskałeś od 6 do 12 pkt. twój poziom stresu jest przeciętny, ale bywa, ze jesteś bardziej pobudzony niż byś chciał. Aby zredukować to przykre napięcie zastosuj jedna z metod redukcji stresu opisanych poniżej.

Jeśli uzyskałeś od 13 do 20 pkt. twój stres jest wysoki. Może się zdarzyć, ze ucierpi na tym twoje zdrowie, dlatego powinieneś wiele zmienić w swoim życiu. Więcej czasu poświęć dla samego siebie i dla rzeczy, które lubisz. Wprowadź w życie techniki redukcji stresu.

Chemia stresu

Czym jest stres? Co powoduje, ze bije mi szybciej serce i pocą się dłonie?
Stresem nazywa się niespecyficzna reakcje organizmu na różnego rodzaju wyzwania. Kiedy wymogi fizyczne lub psychologiczne staja się ekstremalne. Wtedy mózg zawiadamia o tym podwzgórze i wyzwala się skomplikowany łańcuch następstw, zwany mechanizmem ucieczki lub walki.. Oprócz takich reakcji jak przyspieszone akcji serca czy tez potliwość dłoni można również zauważyć: przyspieszone tętno, zwiększona szybkość oddychania, napięcie mięsni.

Wszystkie te reakcje maja na celu zmobilizowanie organizmu. Pobudzony organizm, jeśli nie ma ujścia dla energii pozostaje w stresie przez cały dzien.

Redukcja stresu

Istnieje wiele technik przezwyciężania stresu. W prezentowanym artykule omówimy najczęściej stosowane i skuteczne.

a) racjonalizacja sytuacji

Jeśli spotka cię trudna sytuacja w pracy warto byś zdawał sobie z tego sprawę. Samoświadomość pomaga utrzymać dobre samopoczucie i zminimalizować stres.

  • Załóż dobre intencje, czyli pomyśl o tym, że osoba, która cię wyprowadziła z równowagi miała dobre zamiary
  • oczekuj pozytywnych rezultatów, czyli tego, że sytuacja, w której się znajdujesz będzie miała pozytywne zakończenie
  • skup się na pozytywnych stronach sytuacji- czego cię to nauczyło?
  • dostrzegaj różne odcienie, czyli to, że różni ludzie maja różne racje, postaraj się spojrzeć obiektywnie
  • wczuj się w czyjąś sytuacje, czyli zauważ racje drugiej osoby nawet, jeśli nie zgadzasz się z jej postępowaniem

b) skuteczne działanie

Wiele osób spędza mnóstwo czasu na martwieniu się o rzeczy, które nigdy się nie zdarza. Następna technika dotycząca zapobieganiu stresowi to nauka tego jak zamienić zamartwianie się na działanie.
Zamartwianie jest tym, z czym trudno sobie poradzić, tym, co wywołuje napięcie i podenerwowanie. Są jednak rzeczy, z którymi możesz cos zrobić, możesz podjąć określone działanie w celu rozwiązania danego problemu. Jeśli martwisz się, ze nie uda ci się na czas przyjechać na spotkanie, zadzwoń i poinformuj ludzi oczekujących na ciebie. Jeśli zaś martwisz się o cos, na co nie masz wpływu, odpuść sobie. Ważne byś wiedział jak zmienić zmartwienie w działanie.

c) efektywne zarządzanie czasem

Czas to pieniądz. Nie wywiązując się z terminów zaczynasz popadać w stres. Musisz, wiec przede wszystkim nauczyć się planować w sposób długoterminowy oraz wykorzystywać terminarze.

Planowanie długoterminowe oszczędzi ci kłopotów w przyszłości. Dla wielu z nas myślenie w kategoriach wykraczających poza zakres spraw dnia dzisiejszego jest trudne, jednak większość rzeczy, które przynoszą satysfakcje i sukces, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym wymaga planowania długo terminowego.

Używanie terminarza związane jest z następującymi czynnościami:

  1. Zapisywaniem wszystkich spotkań
  2. Przygotowaniem codziennej listy rzeczy do zrobienia w danym dniu
  3. Ustalaniem priorytetów na swojej liście do zrobienia

d) wprowadzanie zmian w miejscu pracy

Hałas jedna z rzeczy, które bardzo szkodzą twojemu zdrowiu, przebywając w takich warunkach non stop narażasz się na duży poziom stresu. Jeśli dzieje się tak, ze nie słyszysz własnych myśli porozmawiaj z szefem o zmianach warunków pracy.

Utrzymywanie porządku także ma duża wartość. Posortowane papiery, uporządkowanie archiwum znacznie ułatwia ci prace i skrócą czas na szukanie np. ważnego dokumentu. Jeśli w swoim biurku przechowujesz rzeczy, których nie używałeś od roku wyrzuć je lub znajdź im inne miejsce.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.