Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak uregulować należność względem urzędu po powrocie do kraju?

Pracowałam 7 miesięcy w Wielkiej Brytanii. Wróciłam w październiku u.r., ale dopiero teraz dowiedziałam się, że powinnam wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% do urzędu skarbowego do dnia 20 miesiąca po powrocie do kraju oraz że w tym samym terminie powinnam złożyć deklarację PIT-53. Nie zrobiłam tego, szczerze mówiąc nawet o tym nie wiedziałam. Co mam teraz zrobić?

Proszę w takim przypadku niezwłocznie złożyć w urzędzie skarbowym PIT 53, wraz z tak zwanym „czynnym żalem”. Jest to pismo, które podatnik układa sam i składa wraz z opóźnioną deklaracją podatkową. Proszę w tym piśmie wyjaśnić całą sytuację i szczerze się przyznać że po prostu nie wiedziała Pani o takim obowiązku. Urząd skarbowy zwykle się do takiego podania przychyla. Pod warunkiem jednak, że równocześnie złoży Pani odpowiednią deklarację (PIT 53) i wpłacił zaległe zaliczki oraz odsetki za zwłokę.

Proszę pamiętać, że jeżeli podatnik pracuje w kraju, z którym umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania czyli: w Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Islandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii (i w Irlandii Północnej) jest zobowiązany do comiesięcznego wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Jeżeli nie może tych zaliczek wpłacać co miesiąc, powinien zapłacić je wszystkie razem po powrocie. Musi to jednak zrobić do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik wrócił do kraju. Zatem jeśli ktoś wrócił np. w połowie stycznia, to do 20 lutego musi wpłacić zaległe zaliczki.

Dodatkowo przy wpłacaniu zaliczek wypełnia i składa deklarację podatkową (PIT-53). Zaliczkę wpłaca się w złotówkach. Należy przeliczyć otrzymywane pensje według kursu kupna stosowanego przez bank, w którym podatnik ma konto. Jeśli nie ma konta, stosuje się średni kurs NBP. Trzeba dopilnować, by był to kurs z dnia otrzymywania wynagrodzenia. Jeśli na przykład ktoś dostaje tygodniówki, musi każdą tygodniówkę przeliczyć w dniu, kiedy wypłatę otrzymał.

Za niezapłacone zaliczki można być pociągniętym do odpowiedzialności karnoskarbowej. Zgodnie z art. 54 kodeksu karnego skarbowego za nie ujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania albo za nie złożenie deklaracji podatkowej grozi mu kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Podstawa prawna: Art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.