Jaką formę opodatkowania wybrać w 2009 roku?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają czas tylko do 20 stycznia by wybrać formę opodatkowania swojego biznesu. Obowiązująca od stycznia nowa skala podatkowa powoduje, że dotychczasowe zasady rozliczania się z fiskusem mogą okazać się dla wielu firm nieopłacalne. Jaką więc formę opodatkowania wybrać w nowym roku.

„Zmiana skali podatkowej spowodowała, że sporo osób musi zweryfikować swoje plany. Powód jest prosty: 18-proc. podatek jest korzystniejszy niż 19-proc. liniowy. A może też okazać się, że skala jest bardziej opłacalna dla tych, którzy są w drugim progu, ale mogą np. rozliczyć się razem z małżonkiem.” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Wyższy dochód to 32-proc. danina, ale nawet wtedy nie zawsze warto wybierać podatek liniowy. Przedsiębiorca, który ma 8000 zł dochodu miesięcznie, straci na 19-proc. stawce. A jeśli może korzystać z podatkowych preferencji (np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem i ulgi na dzieci), skala podatkowa przyniesie mu jeszcze większe korzyści. Wtedy nawet przy wysokich dochodach nie warto przechodzić na liniowe rozliczenie.” – informuje „Rzeczpospolita”.

„Przedsiębiorca, który chce zmienić formę opodatkowania, musi do 20 stycznia poinformować o tym urząd. Jeśli zapomni o tym terminie, musi opłacać się fiskusowi na takich samych zasadach jak w poprzednim roku. Zawiadomienie o formie rozliczania warto złożyć w urzędzie osobiście i zachować kopię z potwierdzeniem odbioru. Jeśli nie możemy tego zrobić, wyślijmy je listem poleconym i nie wyrzucajmy potwierdzenia nadania.” – czytamy w dzienniku.

Warto dodać, że wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania obowiązuje przez cały rok dlatego zanim podejmiemy decyzje poważnie się zastanówmy. Jeżeli natomiast nie wybierzemy nowego sposobu rozliczania się z fiskusem nie musimy w tej sprawie składać żadnego zawiadomienia

Więcej w „Rzeczpospolitej”, w artykule „Jaką formę opodatkowania działalności gospodarczej wybrać w 2009 roku”, autorstwa Przemysława Wojtasika

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*