Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku wydania towaru na podstawie umowy komisu?

Jaką stawkę VAT w świetle nowej ustawy o podatku VAT należy zastosować w przypadku wydania towaru (komisantowi przez komitenta) na podstawie umowy komisu, jeżeli towar jest przeznaczony na eksport?

Z art. 7 ustawy o VAT wynika, że wydania towaru komisantowi przez komitenta oraz ostatecznemu nabywcy przez komisanta stanowią dwie odrębne dostawy towarów podlegające opodatkowaniu VAT. Jednocześnie w art. 2 zawarta jest definicja eksportu towarów, z której wynika, że eksportem jest m.in. wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu dostawy towarów, również w ramach umowy komisu. W konsekwencji, jeżeli wydaniu towarów komisantowi przez komitenta nie towarzyszy wywóz towarów poza Wspólnotę, nie będziemy mieli do czynienia z eksportem. Z wyjątkiem przypadku, kiedy komisantem będzie podmiot mający siedzibę poza Polską. W takiej sytuacji może wystąpić tzw. eksport pośredni, kiedy to wywóz towarów jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub podmiot działający w jego imieniu). Tym samym, jeżeli wydanie towarów przez komitenta nie jest związane z wywozem towarów poza Wspólnotę, do takiej dostawy stosujemy stawkę właściwą dla dostawy towarów w kraju. U komisanta pojawi się zatem nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która będzie podlegała zwrotowi w ciągu 60 dni (lub 25, jeżeli spełnione są dodatkowe warunki przewidziane w ustawie).

Ustawodawca miał możliwość innego uregulowania zasad opodatkowania tego rodzaju transakcji i zastosowania do obu dostaw w ramach komisu sprzedaży stawki zerowej. Otóż zgodnie z artykułem 16(2) VI Dyrektywy państwa członkowskie mogą zastosować zerową stawkę VAT do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), importu dokonywanego przez podatnika, a także dostaw towarów do podatnika, który zamierza je wywieźć poza Wspólnotę w stanie niezmienionym lub po przetworzeniu. Stawka ta przysługuje jedynie do wysokości limitu nie wyższego niż wartość eksportu podatnika w okresie poprzednich 12 miesięcy. Warunkiem jej wprowadzenia jest wcześniejsze przeprowadzenie odpowiednich konsultacji przez państwo członkowskie. Spośród dotychczasowych państw członkowskich z takiej możliwości skorzystały jedynie Francja i Włochy. Na podstawie przepisów tych państw istnieje możliwość objęcia procedurą tzw. składu eksportowego towarów wcześniej zaimportowanych, nabytych na terytorium kraju lub z innego państwa członkowskiego.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z póź. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.